Nordic VC Voima Ventures, derin teknoloji girişimleri için 90 milyon avroluk fon başlattı

İskandinav VC firması Voima Girişimleri bugün, bilim dünyasının dört bir yanından erken aşamadaki “derin teknoloji” girişimlerine odaklanan, 90 milyon Euro’luk ilk kapanış fonu ve 120 milyon Euro’luk nihai hedefi olan üçüncü fonunu duyurdu.

2019’da Finlandiya’nın Helsinki şehrinde kurulan Voima Ventures, ön ve tohum aşamasındaki şirketleri hedefliyor ve çoğunlukla üniversite laboratuvarlarından ve ilgili araştırma kurumlarından ortaya çıkan girişimleri içeriyor. Voima ayrıca zaman zaman mevcut portföy şirketlerini kapsadığı daha sonraki aşama yatırımlarına da girer ve tipik alanları arasında sürdürülebilirlik, yaşam bilimi ve sağlık ve kuantum hesaplama gibi diğer “çığır açan” teknolojiler üzerinde çalışan şirketler yer alır.

Voima’nın ilk iki fonu 2019’da piyasaya sürüldü. 20 milyon Euro’luk Fon I, esasen devlete ait teknik araştırma merkezinin yan portföyüydü. VTT bugün fonun sınırlı ortaklarından (LP’ler) biri olmaya devam ederken, ikinci 60 milyon Euro’luk Fon, yeni Voima Ventures markası ve bir dizi ek LP’nin yanı sıra eş zamanlı olarak duyuruldu. İlk iki fon, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 şirketi destekledi: Güneş Gıdaları, dispelix, BetolarVe MVisionve Minima da dahil olmak üzere adına bir avuç çıkış var. Geçen yıl Bosch tarafından yakalandı.

Voima’nın en son fonu, Avrupa Yatırım Fonu’ndan (EIF), Finlandiya’nın TesiVTT, İsveç Saminvestve bir avuç emeklilik fonu, vakıf ve aile ofisi.

rent a car 34

Aydınlık ve erken

Avrupa son zamanlarda yeni erken aşama VC fonları için olgunlaştı. Sadece son birkaç ayda, gördük İngiliz Amadeus Capital, Avusturyalı Apex Ventures ile ortak oldu IQ Capital’e benzer 80 milyon Euro’luk (86 milyon $) bir derin teknoloji fonu için 200 milyon dolarlık yeni bir fon başlattı erken aşamadaki derin teknoloji girişimleri için. Bu arada Moonfire VC, ikinci fonunu kapattı 115 milyon dolarla; Playfair Capital 70 milyon doları kapattı tohum öncesi fon; İrlandalı Elkstone ilk resmi VC fonunu kapattı 108 milyon dolarla; Finlandiya’nın Lifeline Ventures’ı 163 milyon dolarlık bir fonu kapattı; Ve Fransa Ambleminde Ve Ovni Capital açıkladı yeni 50 milyon € (54 milyon $) fon.

Önceki fonlarında olduğu gibi, Voima’nın üçüncü resmi potu sıkı bir şekilde İskandinav ve Baltık ülkelerine odaklanıyor, ancak ara sıra Kuzey Avrupa’daki diğer ülkelere de giriyor ve kabaca 25 şirkete yayılmış 200.000 € ila 3 milyon € arasında değişen bilet boyutlarını hedefliyor.

Voima’nın fonunun temel tanımlayıcı özelliği, Avrupa’nın en büyük araştırma enstitülerinden biri olan VTT ile olan işbirliğine ek olarak, Kuzey Avrupa’daki üniversitelerle aktif olarak işbirliği yapmasıdır. Gerçekten de, Voima’nın kurucu ortağı Inka Mero, portföyünün yaklaşık dörtte üçünün, kuantum çip girişimi de dahil olmak üzere akademik dünyadan geldiğini söylüyor. SemikonHangi VTT kısa süre önce kapandı bağımsız bir varlık olarak ve Cellfionİsveç’teki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) ve Linköping Üniversitesi’nden (LIU) doğan bir temiz enerji malzemeleri şirketi.

TechCrunch’a konuşan Mero, “Tüm İskandinav ve Baltık üniversiteleriyle aktif bir şekilde işbirliği yapıyoruz – bunu bilim ekiplerini ve kuluçkadaki ekipleri düzenli olarak ziyaret ederek, atölye çalışmaları düzenleyerek ve en potansiyel ekiplere düzenli olarak koçluk yaparak yapıyoruz” dedi.

Ve Voima’nın yaklaşık dört yıl önce sahneye çıkışından bu yana, küresel salgından diğer makroekonomik faktörlerin yanı sıra büyük ekonomik ters rüzgarlara kadar dünyada çok şey değişmiş olsa da, Mero, aradıkları şey açısından çoğunlukla her zamanki gibi işlerin sürdüğünü söylüyor. yeni başlayanlar ve yatırıma yaklaşıyorlar.

Mero, “Yatırım stratejimiz aynı kaldı – İskandinavlar ve Baltık’ta bilime dayalı ve derin teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi. “Fon III ile daha da tez odaklıyız ve acil küresel zorluklarla mücadele eden şirketlere yatırım yapıyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın