Indifi, dijital krediyi daha fazla küçük işletmeye genişletmek için 35 milyon dolar artırdı

rent a car 34

Hindistan TeknolojileriKüçük ve orta ölçekli işletmelere dijital kredi sunan Hintli bir girişim olan , ICICI Bank’ın yatırım kolu olan ICICI Venture liderliğindeki yeni bir finansman turunda 35 milyon dolar topladı.

British International Investment, OP Finnfund Global Impact Fund I, Omidyar Network India, Flourish Ventures ve CX Partners dahil olmak üzere mevcut yatırımcılar da sekiz yaşındaki girişim için tamamen öz sermayeden oluşan E Serisi turuna katıldı.

Hindistan 63 milyon mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu işletmeler, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına %30’dan fazla katkıda bulunarak ve 113 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayarak, ülkenin ekonomik omurgasını oluşturmaktadır. Ekonomideki hayati rollerine rağmen, bu işletmeler önemli bir engelle, krediye erişimle boğuşmaya devam ediyor. Hindistan Merkez Bankası Uzman Komitesi, Aralık 2018 raporunda MSME sektörü için 243 milyar ila 303 milyar dolar (20-25 lakh crore Hindistan rupisi) arasında değişen endişe verici bir kredi açığı tahmin ederek bu konuya ışık tuttu.

Alok Mittal ve Siddharth Mahanot tarafından 2015 yılında kurulan Indifi, bu açığı, yılda 36.400-1.21 milyon dolar arasında geri dönüş yapan işletmelere farklı türde krediler yoluyla kapatmaya çalışıyor. Girişimin çevrimiçi pazarı, seyahatten e-ticarete, otellerden perakendeye kadar çeşitli sektörlerdeki işletmelerin benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış teminatsız kredileri uygun şekilde güvence altına almalarını sağlar.

Indifi’nin genel müdürü ve CEO’su Mittal, “Bu, diğer bankaların ve NBFC’lerin, yalnızca teknoloji ve analitik açısından değil, aynı zamanda temel operasyonlar açısından da sıkı bir borç verme gemisini yönetebileceğimiz konusunda bize güvendiği gerçeğinin bir göstergesidir” dedi. Bir röportajda TechCrunch.

Gurugram tabanlı girişim, 400 şehirde 73.000’den fazla kredi kullandı ve toplam ödeme değeri 497 milyon doları aştı. Mart ayında, yönetilen varlıkları bir önceki yıla göre %100’ün üzerinde bir büyümeyle 182 milyon dolara ulaştı.

Indifi’nin müşteri tabanı, iki yıldan daha az bir süredir iş hayatında olan müşterilerin yaklaşık %30’unu içeriyor ve bu oran genellikle bankaların kredi verme sınırının altında. Ek olarak, Indifi’nin müşterilerinin %20’den fazlası, geleneksel kanallardan kredi almakta sıklıkla zorluk yaşayan kadın girişimcilerdir.

Mittal, “Fikir, gerçekten pazarın iyi hizmet verilmeyen bölümlerine gitmek” dedi.

Mittal, belirli rakamları açıklamadan, son 12 ayda Indifi’nin değer olarak %100 ve kullandırılan kredi hacminde %150 büyüdüğünü söyledi. Girişim, Şubat 2022’den bu yana altı çeyrektir üst üste kârlıydı ve kârlılık rakamları artıyor, dedi.

Son altı ayda Indifi, anında krediler sunma ve doğrudan tüketiciye yönelik markalar ve yazılım işletmeleri için işletme sermayesi finansmanı sağlama konusunda atılımlar yapmaya başladı. Mittal, girişimin mevcut pazarlarda yeni segmentler aramaya devam etmek için taze fonları kullanmayı planladığını söyledi.

Kurucu ortak, girişimin ayrıca teknoloji altyapısını iyileştirmeyi ve daha fazla işletmenin kredi almasına yardımcı olmak için yeni ürünler sunmaya çalıştığını söyledi.

2019 yılında, Indifi 7.000 $ büyüklüğünde tipik bir kredinin işlenmesi. Ancak teknoloji yatırımları yaparak ortalama kredi tutarını 18 ayda %30 oranında düşürerek yaklaşık 6.000$’a indirmiştir. Orta ölçekli işletmelere kredi sağlamanın yanı sıra, mikro ve küçük girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılamak için 600-1.200 dolarlık kredileri bile işler.

Mittal, “Son 18 ayda yapabildiğimiz şey, bir lakh rupi müşterisine hizmet edebilecek işletme maliyeti yığınları tasarlamaktır” dedi.

Indifi, üç yıllık eskime gibi geniş kriterlere güvenmek yerine, herhangi bir modelin riskini doğru bir şekilde değerlendirmek için segmente özel modeller geliştirmiştir. Aynı zamanda, manuel veri toplama veya sigortacı gözetimi ihtiyacını ortadan kaldıran tam otomatik bir kredi oluşturma sürecini de içerir.

ICICI Venture özel sermaye kıdemli direktörü Nikhil Mohta, “Indifi, Hindistan ekonomisinin bu oldukça yetersiz hizmet alan kesimi için krediye erişim sağlayarak, büyük MSME sektörüne kredi vermek için sınıfının en iyisi bir dijital teknoloji platformu yarattı” dedi. “Indifi’nin ekosistem ortakları ve yükümlülük ortakları ile olan güçlü ilişkileri, hızla büyümeyi hedeflediği için yerinde duruyor. Şirketin sağlam yönetişimi ve risk çerçeveleri güven veriyor ve Indifi ile ileriye dönük yolculuğunda ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

ICICI Venture’un yatırımı finansal olarak gelse de, ICICI Bank halihazırda bir Indifi ortağıdır. Mittal, bankanın risk sermayesi kolundan sağlanan finansmanın zamanla bankayla iş görüşmeleri başlatacağına inanıyor.

Indifi, Kasım 2021’de duyurulan en son finansman ve 45 milyon $’lık D Serisi turu dahil olmak üzere bugüne kadar 81 milyon $’ın üzerinde para topladı. müşteri yardımı ve müşteri hizmetleri.

Halka açılma planları sorulduğunda Mittal, bunun bir noktada daha fazla sermaye artışı sağlamak için uygun ve çekici bir seçenek haline geleceğini söyledi. Bununla birlikte, mevcut önceliklerinin, çeşitli ürün yelpazesi sunarak ve müşteri tabanlarını genişleterek müşterileri için değerli kalmak olduğunu vurguladı. Girişim ayrıca, “önümüzdeki birkaç yıl içinde” verilen kredi sayısını üç katına kadar artırmayı hedefliyor.

Indifi, Mayfield destekli benzerlerine karşı yarışıyor Ödünç VermeKartıKapsayıcı Fintech 50 yatırımlı FlexiLoans ve ProgcapGoogle ve Tiger Global’i kilit yatırımcıları arasında sayan.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın