Neuralink, beyin implantı denemeleri için insan hastaları kabul etmeye başladı

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kayıt Olun


tarafından tasarlanan bir implant mı takmak istiyorsunuz? Elon Muskşirketinin şirketi Sinir bağlantısı – belki 1.500 test hayvanını öldürmesiyle tanınıyor – beyninin içine mi? En az 22 yaşında mısınız ve omurilik yaralanmasından veya amiyotrofik lateral sklerozdan (ALS) dolayı kuadriplejiniz (dört uzuvda fonksiyon kaybı) var mı?

Ardından Neuralink’in ilk beyin-bilgisayar arayüzünün ilk gönüllü insan denemelerine katılmaya hak kazanabilirsiniz. şirket bugün internet sitesinden duyurdu.

“PRIME Çalışması (Hassas Robotik İmplante Edilmiş Beyin-Bilgisayar Arayüzü’nün kısaltması) – tamamen implante edilebilir, kablosuz beyin-bilgisayar arayüzümüz (BCI) için çığır açan bir araştırma amaçlı tıbbi cihaz denemesi – implantımızın (N1) ve cerrahi müdahalenin güvenliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. robot (R1) ve felçli kişilerin düşünceleriyle harici cihazları kontrol etmelerini sağlamak için BCI’mızın başlangıç ​​işlevselliğini değerlendiriyoruz” diye açıklıyor blog yazısı.

Şirket, implantlarını maymunlar üzerinde denediği ve maymunların ölümüyle sonuçlandığı iddiasıyla tartışmalara yol açtı (Musk sosyal ağında X paylaştı(eski adıyla Twitter, maymunların ölümcül hasta olduğunu zaten söylüyordu), ancak görünen o ki bu, bir sonraki adımda teknolojiyi insanlar üzerinde denemek için ilerlemesini engellemiyor. Mayıs ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden muafiyet.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Bloga göre, “Çalışma sırasında R1 Robotu, N1 İmplantın ultra ince ve esnek ipliklerini beynin hareket niyetini kontrol eden bir bölgesine cerrahi olarak yerleştirmek için kullanılacak. N1 İmplantı yerine yerleştirildikten sonra kozmetik olarak görünmez ve beyin sinyallerini kaydedip hareket niyetini çözen bir uygulamaya kablosuz olarak iletmeyi amaçlıyor. BCI’mızın ilk hedefi, insanlara yalnızca düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyesini kontrol etme yeteneği kazandırmaktır.”rent a car 34

Başka bir deyişle: Bu implantı beyninize yerleştirmek için cerrahi robotumuzu kullanalım, böylece bir bilgisayarı zihninizle kontrol edebilirsiniz – söz veriyoruz, kafanızda görünmeyecek.

A broşür Neuralink tarafından yayınlanan gönderi, PRIME denemeleri hakkında daha fazla ayrıntıya giriyor ve şöyle yazıyor: “N1 İmplantı, her biri insan saçından daha ince olan 64 ipliğe dağıtılmış 1024 elektrot aracılığıyla sinirsel aktiviteyi kaydediyor.”

Ayrıca burada cihazın “parçalanmış görünüm” diyagramı da yer almaktadır:

Neuralink’in N1 BCI (beyin bilgisayar arayüzü) implantının şirketin çevrimiçi broşüründen ekran görüntüsü. Kredi bilgileri: Neuralink

Ve Neuralink’in yarattığı ve kullanıcının bilgisayarları düşünceleriyle kontrol etmesine olanak tanıyan bir “N1 Kullanıcı Uygulaması” olduğunu açıklıyor.

Broşür ayrıca, denemenin “yaklaşık 6 yıl” süreceğini ve katılımcıların Nerualink’in “uzman ekibi” ile “düzenli takipler” için kendilerini hazır bulundurmaları gerektiğini ortaya koyuyor. Takiplerden bazıları kliniklerde gerçekleştirilecek, diğerleri ise haftada iki kez birer saatlik seanslar da dahil olmak üzere hastaların evlerinde gerçekleştirilecek.

Kimler uygun?

Yukarıda da belirtildiği gibi, çalışma şimdilik yalnızca “servikal omurilik yaralanması veya amyotrofik lateral skleroz (ALS) nedeniyle kuadriplejisi olan” 22 yaş ve üstü kişilere açıktır.

Ancak halihazırda “aktif implante cihaz (kalp pili, derin beyin stimülatörü (DBS), vb.)” bulunan, geçmişte nöbet geçirmiş, MR çektirmesi gereken veya transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) tedavisi gören hastalar, Uygun değil.

Hastaların bundan ne elde edeceğine gelince (potansiyel olarak dünyayla etkileşim kurmanın yeni bir yolunu kazanmak ve iyi ya da kötü yönde öncü bir tıbbi çalışmanın parçası olmak dışında) Neuralink, “çalışmayla ilgili masraflar (örn. çalışma alanına gidiş-dönüş seyahat masrafları).”

Başarılı olursa, Neuralink veya diğer rakip BCI’lar, hareket etme sorunları olan hastaların iletişim kurması için yeni yolların habercisi olabilir ve bir gün genel halk için bilgisayarları ve dijital cihazları kontrol etmek için tercih edilen yöntem haline gelebilir.

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji hakkında bilgi edinmeleri ve işlem yapmaları için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Brifinglerimizi keşfedin.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada