NATO’dan nükleer caydırıcılık tatbikatıNATO Müttefik Hava Komutanlığının (AIRCOM) sosyal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, müttefik ülkelerin hava kuvvetlerinin Steadfast Noon tatbikatı çerçevesinde Avrupa’nın kuzeybatısında onlarca uçağın katılımıyla nükleer caydırıcılık yeteneklerini test ettiği ifade edildi. Rutin senelik tahsil faaliyeti olduğu belirtilen tatbikatta 14 ülkeden muhtelif tiplerde 60’tan fazla tayyare yer almış olduğu aktarıldı.

Türk pilotun fotoğrafında işaret edildi

Paylaşımda ayrıca aralarında Türk Hava Kuvvetlerine ilişik bir uçağın da bulunmuş olduğu bazı savaş uçaklarının fotoğraflarına yer verildi. Fotoğraflardan birinde ay yıldız desenli kask takan bir Türk savaş uçağı pilotu da yer aldı.

“Herhangi bir aktüel olayla bağlantılı değil”

Tatbikata dördüncü ve beşinci nesil savaş uçakları, gözetleme, tanker ve çeşitli tiplerde 60 tayyare katılıyor. ABD’nin B-52 uzun menzilli bombardıman uçaklarının da bulunduğu tatbikatta reel cephane kullanılmayacağı belirtilmişti. Tatbikat öncesinde meydana getirilen duyuruda, “NATO genelindeki hava kuvvetleri, 17 Ekim 2022 Pazartesi gününden itibaren Kuzey-Batı Avrupa üstünde onlarca uçağın dahil olduğu nükleer caydırıcılık yeteneklerini sergileyecek. NATO’nun 30 Ekim’e kadar sürecek olan tatbikatı, rutin ve yine eden bir eğitim faaliyetidir. Herhangi bir aktüel olayla bağlantılı değildir” denilmişti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın