Microsoft, 10 yıl içinde bir kuantum süper bilgisayarı yapmayı planlıyor

rent a car 34

Microsoft bugün, şirketin araştırmacılarının üzerinde çalıştığı topolojik kübitleri kullanarak kendi kuantum süper bilgisayarını oluşturmak için yol haritasını duyurdu. şimdi epey yıl. Ulaşılacak çok sayıda ara kilometre taşı var, ancak Microsoft’un gelişmiş kuantum geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Krysta Svore, şirketin bu kübitleri kullanarak performans gösterebilecek bir kuantum süper bilgisayarı oluşturmanın on yıldan az süreceği inancında olduğunu söyledi. Saniyede güvenilir bir milyon kuantum işlemi. Bu, Microsoft’un sunduğu yeni bir ölçümdür çünkü sektör genel olarak mevcut gürültülü orta ölçekli kuantum (NISQ) bilgi işlem çağının ötesine geçmeyi amaçlamaktadır.

Svore, “Yol haritamızı ve kuantum süper bilgisayarın zamanını on yıllar yerine yıllar olarak düşünüyoruz” dedi.

Microsoft, geçen yıl ilan edildi ekibi, Majorana tabanlı kübitler oluşturma yeteneğini ilk kez vurguladığında büyük bir atılım yaptı. Majorana kübitleri çok kararlı olma avantajına sahiptir (özellikle geleneksel tekniklerle karşılaştırıldığında), ancak aynı zamanda yaratılması da son derece zordur. Microsoft bu teknoloji üzerine erken bir iddiada bulundu ve şimdi, bu kilometre taşını ilk kez duyurduktan bir yıl sonra, ekip, bu ilk kilometre taşına gerçekten ulaştığını ortaya koyan yeni bir hakemli makale (Amerikan Fizik Derneği’nin Physical Review B’sinde) yayınlıyor. bir kuantum süper bilgisayarına giden yol. Bu noktaya gelmek için Microsoft, bir yıl önce bu çalışmayı ilk duyurduğundan çok daha fazla cihazdan ve çok daha fazla veriden sonuçlar gösterdi.

Görsel Kaynakları: Microsoft

Svore, “Bugün gerçekten bu temel uygulama seviyesindeyiz” dedi. Gürültülü orta ölçekli kuantum makinelerimiz var. Fiziksel kübitler etrafında inşa edilmişlerdir ve kullanışlı bir şey açısından pratik ve avantajlı bir şey yapacak kadar güvenilir değillerdir. Bilim veya ticari endüstri için. Bir endüstri olarak ulaşmamız gereken bir sonraki seviye, dirençli seviyedir. Sadece fiziksel kübitlerle değil, aynı zamanda bu fiziksel kübitleri alıp bir hata düzeltme koduna koymalı ve bunları mantıksal bir kübit olarak hizmet edecek bir birim olarak kullanmalıyız.” Svore, bu noktaya ulaşmak için saniyede bir milyon güvenilir kuantum işlemini ve trilyon işlem başına bir başarısızlık oranını gerçekleştirebilen bir kuantum bilgisayar gerektiğini savunuyor.

Şimdi bir sonraki adım, donanım korumalı kübitler oluşturmak – ve Svore, ekibin bunları oluşturma çalışmalarında büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. Bu kübitler küçük (bir kenarda 10 mikrondan daha az) ve bir mikrosaniyeden daha kısa sürede bir kübit işlemi gerçekleştirecek kadar hızlı olacak. Bundan sonra ekip, bu kübitleri birbirine karıştırmak ve bunları adı verilen bir süreçle çalıştırmak için çalışmayı planlıyor. örgütartışılan bir kavram (çoğunlukla bir teori olarak) en azından 2000’lerin başından beri.

Oradan, daha küçük bir çoklu kübit sistemi oluşturmak ve tam bir kuantum sistemi göstermek için devam ediyor.

Bu açıkça iddialı bir yol haritası ve Microsoft’un ilk dönüm noktasına bile ulaşmasının ne kadar uzun sürdüğü göz önüne alındığında, beklememiz ve ekibin şimdi ne kadar iyi uygulayabileceğini görmemiz gerekecek. Benzer sonuçları hedefleyen IBM, IonQ ve diğerleri ile – ancak kübitlerini oluşturmak için daha yerleşik yöntemler kullanarak – şu anda NISQ döneminin ötesine geçmek için biraz silahlanma yarışındayız.

Microsoft bugün yol haritasını paylaşmanın yanı sıra, yüksek performanslı bilgi işlem, yapay zeka ve kuantumu birleştirerek bilimsel keşfi hızlandırma platformu olan Azure Quantum Elements’in yanı sıra bilim insanlarına yardımcı olabilecek özel olarak eğitilmiş bir yapay zeka modeli olan Azure Quantum için Yardımcı Pilot’u duyurdu ( ve öğrenciler) kuantumla ilgili hesaplamalar ve simülasyonlar üretir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın