MGK’de terörle mücadelede kararlılık vurgusu

MGK’de terörle mücadelede kararlılık vurgusuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MGK Toplantısı sonlanmış oldu. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonrası piyasaya çıkan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Toplantıda; PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler müzakere edilmiştir.

Yüce milletimizin ve eşi olmayan ülkemizin savunmasını ve güvenliğini sağlamak maksadıyla BM şartının 51. Maddesi kapsamında cenup sınırlarımız süresince icra edilen operasyonların tek hedefinin terör örgütleri olduğu, bölgemizde; sınırlarımızı, şehirlerimizi, vatandaşlarımızı ve emniyet güçlerimizi hedef alan hiçbir terör örgütünün varlığına ve etkinliğine müsaade edilmeyeceği, bunun için gereken her adımın kararlılıkla atılacağı hususu vurgulanmıştır.

Teröre karşı verdikleri kahramanca mücadelede; millî ve milletler arası hukuk ile insan hakları ve amme vicdanına mutlak bir bağlılıkla hareket etmeyi ilke olarak benimseyen emniyet kuvvetlerimizin, ağır darbe alan bölücü terör örgütüne soluk aldırmak maksadıyla asılsız ve iftiraya başvuran çevrelerce hedef alınmasına hiçbir surette hoşgörme gösterilmeyeceğinin altı çizilmiştir.

Türkiye’nin uzlaşmacı ve samimi yaklaşımı ile çözüm odaklı diyalog tekliflerine kayıtsız kalan Yunanistan’dan gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak suretiyle uluslararası hukuku ve antlaşmaları ihlal eden faaliyetlerine bir an evvelde son vermesini beklediğimiz kuvvetle vurgulanmıştır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na müşahit statüsünde kabulünden duyulan memnuniyet dile getirilmiş; Kıbrıs meselesinde hakikatleri ve hakkaniyeti esas alan çözüm yollarını kapatma gayretlerinin akamete uğramaya mahkûm olduğu ve Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türklerinin haklı davasına verilen desteğin kararlılıkla sürdürüleceği ve öteki internasyonal kuruluşlar ile ülkelerden benzer adımları beklediğimiz anlatım edilmiştir.

Bosna-Hersek ve Kosova’da olup biten son gelişmeler değerlendirilmiş; bölgedeki istikrar, huzur ve sulh ortamının muhafazası için ayrılıkçı söylemler ve tek taraflı girişimlerden kaçınılması çağrısında bulunulmuştur.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın