Meta, Kanada’da Facebook ve Instagram’dan haberler çekecek

rent a car 34

Meta, internet devlerinin haber yayıncılarına ödeme yapmasını gerektirecek yasaya cevaben Kanada’da Facebook ve Instagram’daki haberlere erişimi sonlandırmayı planlıyor. Çevrimiçi Yeni Yasa olarak bilinen yasa, Perşembe günü ülkenin Senatosu tarafından onaylandı. Yasa, internet devlerini içeriklerini yayınlamak veya içeriklerine bağlantı vermek için haber yayıncılarıyla tazminat anlaşmaları yapmaya zorlayacak.

Meta, “Çevrimiçi Haber Yasası (Bill C-18) yürürlüğe girmeden önce Kanada’daki tüm kullanıcılar için Facebook ve Instagram’da haber erişiminin sona ereceğini onaylıyoruz” dedi. Blog yazısı. “Kanun C-18’e uymak için, haber yayıncıları ve yayıncılar da dahil olmak üzere haber kuruluşlarından gelen içeriğin artık Kanada’daki platformlarımıza erişen kişiler tarafından kullanılamayacağını defalarca paylaştık.”

Meta, mevzuatın ilk kez önerildiği 2021’den bu yana bu konudaki tutumunu açıkça ortaya koydu. Geçen yıl şirket, Kanada haber içeriğinin paylaşılması Hükümet yasayı değiştirmedikçe. şirket başladı Facebook ve Instagram’da haberleri engelleme bu ayın başlarında Kanada’daki bazı kullanıcılar için. Tasarı ülkenin Senatosu tarafından onaylandığına ve formalite olarak görülen genel valinin kraliyet onayını aldıktan sonra yasalaşacağına göre, Meta tehditlerini yerine getirmeye hazır.

Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriguez Perşembe günü bir tweet’te Meta’nın kararını geri itti.

“Facebook şu anda yasa kapsamında herhangi bir yükümlülükleri olmadığını çok iyi biliyor” tweet okur. “Tasarı’nın Kraliyet Onayını takiben #C18, Hükümet bir düzenleme ve uygulama sürecine girecektir. Hükümet, teknoloji devlerine karşı Kanadalıları savunamazsa, kim savunacak?”

Yasadan memnun olmayan tek internet devinin Meta olmadığını belirtmekte fayda var. Bu senenin başlarında, Google testleri başlattı Kanada’daki bazı kullanıcılar için haber içeriğine erişimi engelleyen. Şirketin bir sözcüsü TechCrunch’a bir e-postada “kimsenin istemediği bir sonuçtan kaçınmak için” elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Yolun her adımında, Yasa Tasarısını iyileştirecek ve Kanada haber ekosisteminde zaten önemli olan yatırımlarımızı artırmamızın önünü açacak düşünceli ve pragmatik çözümler önerdik” dedi. “Şu ana kadar endişelerimizin hiçbiri giderilmedi. Bill C-18 artık kanun haline geldi ve uygulanamaz durumda. Hükümetle ileriye dönük bir yolda acilen çalışmaya devam ediyoruz.”

Kanada yasası, Avustralya’nın 2021’de çıkardığı yasaya benziyor. Meta, yasa geçtikten sonra ülkeden haber içeriğini çekti, ancak daha sonra Avustralya hükümeti, platforma yayıncılarla müzakere etmesi için daha fazla zaman tanımak üzere yasayı değiştirdikten sonra geri getirdi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın