Max Q: Başarılı bir başarısızlık

Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz!

Bu konuda:

 • Starship’in başarılı başarısızlığı
 • Rocket Lab’in elektronu yörüngenin altına gidiyor
 • Orbit Fab’dan haberler ve daha fazlası

SpaceX, araç Max Q’dan geçerken ve yaklaşık üç dakika boyunca uçarken, Perşembe sabahı ilk kez tamamen istiflenmiş bir Starship fırlattı. Açık konuşayım: Bu bir dikkat çekici özellikle bunun insanoğlunun şimdiye kadar yaptığı en büyük ve en güçlü roket olduğu düşünülürse, ilk uçuş testinin sonucu. Fırlatmanın sonuna -roketin üst aşamasının iticiden ayrılamamasının ardından meydana gelen oldukça muhteşem patlamaya- odaklanmak, Starship test programının şu ana kadarki önemli başarı öyküsünü kaçırmaktır.

Uçuş testi, sonraki Starship testlerini bilgilendirmek için muhtemelen tonlarca yararlı veri sağladı – şirketin daha fazla yer testinden geçemeyeceği veriler. Bazen sadece lanet roketi uçurman gerekir.

SpaceX Yıldız Gemisi lansmanı

Görsel Kaynakları: UzayX

Roket Laboratuvarı hizmet paketine yeni bir teklif ekliyor: hipersonik yörünge altı fırlatmalar. Yeni hizmet, şirketin yeni yörünge altı roketi kullanma sözleşmesi olan “gizli bir müşteri” için ilk görevini uçuracağı bu yılın ilk yarısında başlayacak.

Rocket Lab’in yörünge altı aracı, başarılı Electron yörüngesel fırlatma aracından türetilmiştir, ancak “HASTE” (hipersonik hızlandırıcı yörünge altı test elektronu) arka adı aracılığıyla yeni bir isim almıştır. Bunlardan ilki, Rocket Lab’ın Virginia, Wallops Adası’ndaki ABD fırlatma tesisinde fırlatma için hazırlanıyor.” – Darrell Etherington

Roket Laboratuvarı HASTE roketi

Görsel Kaynakları: Roket Laboratuvarı

TC ve ötesinden daha fazla haber

 • Astranis Bu hafta bir SpaceX Super Heavy ile ilk lansmanına hazırlanırken 200 milyon dolarlık yeni finansmanı kapattı. (Bloomberg)
 • aksiyom uzayı yerli bir uzay ajansı olmayan ülkelere uzaya daha kolay erişim sağlamayı amaçlayan yeni bir program başlatıyor. (aksiyom)
 • AWS uzay hızlandırıcısına katılacak 14 girişimi duyurdu. (AWS)
 • Lockheed Martin bu yılın başlarında yörüngede hizmet için kullanılabilecek teknolojiler olan buluşma ve yakınlık operasyonlarını başarıyla gösterdi. (Uydu üzerinden)
 • yörünge muhteşemyörüngede yakıt ikmali hizmetleri kurmak isteyen bir girişim, 28,5 milyon $’lık bir Seri A’yı kapattı.TechCrunch)
 • Roket Laboratuvarı Electron roketine güç sağlayan bir Rutherford motorunu ilk kez yaklaşan bir fırlatmada yeniden kullanmayı planlıyor. (Roket Laboratuvarı)
 • Uzay Başkenti En son üç aylık yatırım raporu, özel piyasaların son birkaç yılın çok yüksek değerlemeleri ve fon akışından sonra nasıl sıfırlanmaya devam ettiğini vurgulamaktadır. (Uzay Başkenti)
 • Uzay DemirhanesiUzay içi üretime odaklanan İngiltere merkezli bir girişim olan , uyduları için üretim tesisleriyle ABD’deki varlığını genişletmeyi planlıyor. (Uzay Demirhanesi)
 • UzayX birden fazla Avrupa ülkesindeki müşteriler için Starlink aylık müşteri hizmetleri ücretlerini düşürdü. (Starlink İçeriden Bilgi)
 • SpaceX’in “başarılı başarısızlık”, Starship görevlerinin nasıl bir zaman çizelgesi sıfırlamasına ihtiyaç duyduğunu vurgular. (TechCrunch)
 • Bakire Yörünge iflas başvurusunda bulunmasına ve personelinin %85’ini işten çıkarmasına rağmen yeniden işe başlama niyetinde. (Washington post)

Max Q size benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, onu bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın