LockBit, ilaç devi Granules India’ya fidye yazılımı saldırısını üstlendi

Rusya bağlantılı fidye yazılımı grubu LockBit, Hintli ilaç devi Granules India’ya yönelik bir siber saldırının sorumluluğunu üstlendi ve çaldığı iddia edilen verilerin bazı kısımlarını yayınladı.

TechCrunch tarafından görülen bir listeye göre LockBit’in karanlık web sızıntı sitesi, Granules India’yı Çarşamba günü en son kurbanlarından biri olarak listeledi.

Granules India, fidye yazılımı saldırısını henüz doğrulamadı. Ancak şirket geçen ay Hindistan borsalarına bir siber güvenlik olayını ifşa etti. O sırada, etkilenen BT varlıklarının izole edildiğini belirtmişti.

“Şirket konuyu büyük bir öncelik ile araştırıyor. Şirket, olayı ele almak için kontrollü bir şekilde uygun çevreleme ve iyileştirme eylemlerinin alındığını söyledi. borsa dosyalama (PDF) 25 Mayıs’ta.

Granules India, yorum talebine yanıt vermedi. TechCrunch ayrıca Hindistan Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibini (CERT-In) yayınlanmadan önce olay hakkında bilgilendirdi.

1984 yılında kurulan Granules India, Hindistan’daki en büyük Hintli ilaç üreticilerinden biridir. Haydarabad merkezli şirket, parasetamol, ibuprofen ve metformin gibi birçok yaygın patent dışı ilaç üretiyor. Şirketin ayrıca web sitesinde bulunan ayrıntılara göre dünya çapında 80’den fazla ülkede 300’den fazla müşterisi var.

Geçen ay, Granules India, 31 Mart’ta sona eren çeyrek için üç aylık karının %7,8 artışla 14,6 milyon $’a ulaştığını bildirdi. Şirketin hisseleri Perşembe günü önceki hisse fiyatı olan 3,48$’dan biraz daha düşük bir düşüşle 3,50$’da kapandı.

Bir araştırmaya göre LockBit, 2022 ve 2023’te şimdiye kadar dünya çapında en çok kullanılan fidye yazılımı çeşidi olarak ortaya çıktı. yakın zamanda yayınlanan ortak danışmanlık ABD federal siber güvenlik kurumu CISA ve onun Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’taki uluslararası muadilleri tarafından. Fidye yazılımı çetesi ilk olarak Ocak 2020’de Rusça tabanlı siber suç forumlarında tespit edildi.

Son birkaç ayda fidye yazılımı çetesi, aralarında aşağıdakilerin de bulunduğu çeşitli önde gelen teknoloji şirketlerine yönelik saldırıları üstlendi: BT hizmetleri şirketi Accenture Ve teknoloji üreticisi Foxconn yanı sıra Birleşik Krallık sağlık hizmeti satıcısı Gelişmiş Ve İngiliz posta servisi Royal Mail. Kaliforniya eyaleti Finans Bölümü, Los Angeles konut otoritesi Ve finansal yazılım şirketi Ion Group fidye yazılımı grubunun kurbanları arasında yer alıyor.

Yakın tarihli ABD ve uluslararası ortak danışma kurulu, LockBit tehdit aktörlerinin 2020’den bu yana ABD kurbanlarını hedef alan yaklaşık 1.700 saldırı yoluyla yaklaşık 91 milyon dolarlık fidye aldığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın