Konut satış ve kira fiyatları için yeni adım: Ofisler konuta dönüştürülecek

Konut satış ve kira fiyatları için yeni adım: Ofisler konuta dönüştürülecekÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1,5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası sebebiyle kiralanamayan ya da satılamayan yazıhane, konuta dönüştürülecek. Bu, 50 bin yeni mesken demek.” dedi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada konut satış ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını belirtti.

Konuyla ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydeden Kurum, “İstanbul’da ortalama 1,5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası sebebiyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta dönüştürülecek. Bu, 50 bin yeni mesken demek.” ifadelerini kullandı.

Ofisler 1 Temmuz 2023’e kadar konuta dönüştürülebilecek

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile “tecim + mesken” parsellerinde yer edinen, iskan almış veya henüz inşa aşamasında olan ofis kullanımlı bağımsız bölümler, parseldeki toplam konut kullanması yüzde 80’i geçmeyecek biçimde 1 Temmuz 2023’e kadar konuta dönüştürülebilecek.

Bakanlıktan edinilen bilgiye bakılırsa, söz konusu madde ile sadece İstanbul’da bu durumdaki toplam 1,5 milyon metrekare, ülke genelinde toplam 4 milyon metrekarelik yazıhane alanının talep edilmesi halinde konuta dönüştürülmesinin önü açılıyor. Bu kapsamdaki ofislerin dönüştürülmesi halinde İstanbul’da 10 bin, Türkiye genelinde ise 40 bin yeni mesken arzı oluşabilecek.

Bağımsız bölüm girişine kadar organik gaz tesisatı zorunluluğu

Yönetmeliğe gore ayrıca, naturel gaz hattı bulunan parsellerde yeni yapılacak binalarda her bağımsız bölümün girişine kadar naturel gaz tesisatı yapılması mecbur hale gelecek.

Söz mevzusu madde ile bilhassa merkezi ısıtma ve sıcak su sistemi bulunan bazı yeni binalarda naturel gaz tesisatının bina girişinde bırakılarak dairelere çekilmemiş olması nedeniyle mutfak ocaklarında yaşanan naturel gaz kullanamama problemininin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Mevcut binalarda katı veya sıvı yakıtlı sistemlerde organik gaza geçiş istenmesi halinde tadilat ruhsatı alma zorunluluğu kaldırılacak.

Taşkın kotunun dibine trafo yapılamayacak

Yönetmeliğe gore ek olarak, sıhhatli yaşam ve hareketliliği artırabilmek adına park alanları ile piknik ve rekreasyon alanlarında betonarme temel içermeyen spor aletleri ile koşu ve yürüyüş parkurları oluşturulabilecek.

Özellikle sel, su taşkını durumlarında bodrum katlara su dolması halinde yaşanmış olan elektrik kaçağı ile ilgili sorunların önlenmesi amacıyla yeni yapılacak binalarda DSİ veya su/kanalizasyon idarelerince tespit edilen taşkın kotunun altına trafo yapılamayacak.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın