Kızılırmak kuraklığın etkisiyle otlağa dönüştü

Kızılırmak kuraklığın etkisiyle otlağa dönüştüSivas’tan doğmuş ve Karadeniz’e dökülen bin 355 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak son zamanların en kurak günlerini yaşıyor.

Su seviyesinin oldukça düşmesiyle ırmak adeta otlağa dönüşürken, ortaya çıkan görünüm herkesi korkuttu. Kızılırmak’ın geçtiğimiz sene kış aylarında bol kar yağmasıyla ilkbahar aylarında su debisi pik noktaya ulaşmıştı.

Kızılırmak üstünde bulunan ve ırmak ile özdeşleşen Selçuklu yapımı tarihi Eğri Köprü’nün 18 gözünden de sular coşkulu bir şekilde akarken, şimdilerde köprünün ayakları otlarla kaplandı. Öte yandan Kızılırmak’ın 7 ay önce çekilen görüntüyle şimdi çekilen görüntüsü kuraklığı gözler önüne serdi.

“Bu imaj bizi oldukça üzüyor”

Ünsal Çetin, Kızılırmak’ın kuraklık yöre halkı olarak kendilerini oldukça üzdüğünü belirterek, “Yerleşim olarak bu çevrede bulunduğum için uzun zamandır burayı gözlemleyebiliyorum. Eskiye dönecek olursak bu Kızılırmak yakında ki bahçelere taşardı. Daha sonradan buraya set çektiler ve buradan akmaya başladı. Benim gözlemim her sene gittikçe azalarak bu şekle büründü. Eskiden ırmağın tabanını görmek olası değildi. Artık yer altı sularının çekilmesi, tarımsal sulamaların fazlalaşması kuraklık safhasına getirdi. İlkbaharda yağışların bolca olması sebebiyle suyumuz köprünün gözlerinden akıyordu. Yağış olmaması sebebiyle de şuan su azca seviyede. Bu görüntü civar halkı olarak bizi fazlaca üzüyor. Şu anda tamamen hayvanların bile gelip otlayabileceği bir hale geldi” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın