Kiralık daire fiyatlarındaki artış durdu

Kiralık daire fiyatlarındaki artış durduEmlak piyasasında durgunluk sürüyor. Sosyal mesken projesiyle hem kiralık aynı zamanda satılık daire fiyatlarında artış durdu. Kiralık dairelerde fiyatlar durağan seyrederken, satılık dairelerde fiyatlar geriledi. Emlakçılar, projede kuraların açıklanmasıyla satışlarda hareketlilik olacağını söylemiş oldu. Kiralık dairelere talebin devam ettiğini söyleyen emlakçılar, buna rağmen kiralık daire fiyatlarının sabit kaldığını belirtti. Emlakçılar ilerleyen dönemde hem kiralık bununla birlikte satılık konutlarda fiyatların sabit kalacağını düşünüyor. İstanbul Bahçelievler de yaklaşık kiralık bir daire 5-7 bin liradan tutuluyor. Öte yandan satılık daire fiyatlarında da gerileme yaşandı. Ortalama 3 milyon lira olan daireler, 2 milyon 700 bin lira civarına kadar düştü.

“Talep devam ediyor ancak fiyatlar durağan kaldı, fiyat artışları durdu”

Kiralık dairelere talebin sürdüğünü belirten emlakçı Şerafettin Başaran, “Talep devam ediyor ancak fiyatlar durağan kaldı. Fiyat artışları durdu. Sosyal konut projesinin açıklanmasıyla kiralık daire fiyatları durağan kaldı. Vatandaşlar mesken projesinin kuralarını bekliyor. Bahçelievler bölgesinde ortalama kiralık daire fiyatları 5 bin ila 7 bin lira arasında değişiyor. Mahalleye ve evin özelliklerine nazaran fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Kiralık dairelere istek devam ediyor. Projeyle beraber satılık daire fiyatları da geri çekildi. Örneğin 3 milyon lira olan bir daire 2 milyon 700 bin ve 2 milyon 800 bin bandına geriledi. Konutlarda fiyatların sabit kalacağını düşünüyorum. Hem kiralık bununla birlikte satılık daire fiyatlarının sabit kalacağını düşünüyorum” dedi.

“Rus ve Ukraynalı müşteriler de geliyor”

Kiralık dairelere yabancıların ilgisinin devam ettiğini söyleyen Başaran, “Genellikle Suriye, İran, Bangladeş, Azerbaycan şeklinde ülkelerden alaka var. Genellikle Ortadoğu ülkelerinden alaka var. Son dönemde Rusya-Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklı olarak Rus ve Ukraynalı müşteriler de geliyor. Sosyal mesken kuralarının açıklanmasıyla piyasadaki durgunluk geçecektir” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın