“Kim hakkaniyet istiyorsa CHP onun yanında oldu”

“Kim hakkaniyet istiyorsa CHP onun yanında oldu”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin öbek toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak suretiyle Sakarya’ya geldi. Ilk olarak havai fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybeden işçilerin aileleri ile Akyazı ilçesinde buluşan Kılıçdaroğlu ondan sonra Sakarya Yerel Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Burada konferans yapan Kılıçdaroğlu, “İnanç üzerinden politika doğru değil, her insanın yaşam tarzına saygı işaret etmek bizim temel görevimiz olmalıdır. Bayrak bizim bayrağımız, bayrağımızın altında özgürce yaşamak isteriz. Kültürünüzü yaşatın, evlatlarınıza öğretin” ifadelerine yer verdi.

“Kim hakkaniyet bekliyorsa CHP onun yanında oldu”

Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından Adapazarı ilçesinde bulunan partisinin grup toplantısının gerçekleştirildiği Atatürk Spor Salonu’na geldi. Sakarya Meydan Savaşı şehit ve gazilerine minnet duyduklarını belirterek konuşmalarına başlayan Kılıçdaroğlu, “Havai fişek fabrikasında mağdur olan ailelerin yanına gittim. O fabrikada çalışan 7 şahıs hayatını yitirdi, 128 kişi yaralandı. Onlar adalet istiyorlardı, ama bu kardeşiniz ve CHP kim adalet istiyorsa hep onun yanında oldu. Kimliğine, inancına, ömür tarzına bakmadık. Bir mağduriyet ve haksızlık var ise onun yanında durma felsefesini bizlere Gazi Mustafa kemal Mustafa Kemal Atatürk öğretti. O nedenle onların yanına gittik. Orada ailelerden bazıları konuştu, hala daha haklarının teslim edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Devletin dini adalettir, adaletin olmadığı bir yerde devlet olmaz, devletin saygınlığı olmaz. Mutlaka hakkaniyet olmalıdır, adaleti sağlamak zorundayız” dedi.

“6’lı masa ve millet masanın taahhüdüdür karşılığını alacaksınız”

İktidar oldukları takdirde ziraatçi için yapmayı planladıkları projelerden bahseden Kemal Kılıçdaroğlu, “Evliya Çelebi Sakarya’yı ağaç denizi olarak tanımlar. Her taraf ağaç, toprak bile görünmüyor. Burayı gezerken, Sakarya’yı ağaç denizi olarak tanımlamış ve kendi anılarına böyle yazmış. Ağacın olduğu yerde refah, bereket, yaşam vardır. Ağacın olduğu yerde insanoğlu dinlenirler, çalışırlar, emek ürünü dökerler, alın terinin karşılığını alırlar. Dolayısıyla Sakaryalı çalışkandır, Sakaryalı üretir. Sakarya ayva üretiminde Türkiye birincisi, fındık üretiminde Türkiye üçüncüsü, balkabağında 4, mısırda ise 7’nci. Sakarya ziraat, sanayi, üniversite ve kültür kenti. İktidar olduğumuzda çiftçi şunu görecek; ürettiğiniz her ürünün ve alın terinin karşılığını alacaksınız 6’lı masanın, Millet Masasının taahhüdüdür bu. Fındık üreticisine hakkını teslim edeceğiz. Bu çerçevede 1938 yılında kurulan FİSKOBİRLİK’i yine ayağa kaldıracağız. FİSKOBİRLİK, fındık üreticisinin kara gün dostu olacak. Asla çiftçinin zarar edeceğiz bir modele izin vermeyeceğiz. Hiçbir çiftçi ektiği ürün dolayısıyla hiç ve hiç bu topraklarda zarar etmeyecek. Çiftçiye mazotu ÖTV ve KDV’siz vereceğiz. Kırmızı mazot uygulaması getireceğiz, çiftçiye kırmızı mazotu KDV ve ÖTV’siz vereceğiz. Millet İttifakı olarak hep birlikte iktidar olduğumuzda ilk bir hafta içerisinde çiftçilerin ve esnafın talep eder bankalardan, talep eder esnaf kefalet kooperatifinden yada tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir hafta içinde sileceğiz. Faizin tamamını sileceğiz hiç meraklanmayın. Kırsalda çalıştığı sürece kadınlar ve gençlerimizin toplumsal güvenlik birimini devlet olarak biz ödeyeceğiz” diye konuştu.

“Tek isteğim sandığa gidin”

Gençlere sandığa gitmeleri konusunda seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin geleceğini değiştirecek olan 7 buçuk milyon genç ilk defa sandığa gidecek ve oy kullanacak. 7 buçuk milyon genç bu ülkeye demokrasiyi getirecek. Sizin hayalleriniz benim hedefim olacaktır, o hedefi gerçekleştireceğiz. Hiç kaygı etmeyin hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye; barışı, huzuru ve kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin ömür seçimi ve kimliğiyle kavga etmeyecek. O nedenle gençler ülkenin geleceğini sizler belirleyeceksiniz, tek isteğim sandığa gidin. Sakın ola umutsuzluğa kapılmayın en zor koşullarda bile Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi, bu ülkenin gençlerine emanet etti. EYT’liler hiç meraklanmayın, sizin sorununuzu ısrarla dile getirdim, yıllardır dile getiriyorum, çözeceğiz dediler ben de umuyorum, bakayım nasıl çözecekler. Çözmezlerse, anahtarı bize vereceksiniz ve hiç kimseyi mağdur etmeden çözeceğim. Çözmezlerse, çözeceğiz bu kadar milletin önünde bu sözü veriyorum, daha önce de söyledim ve verdim bu sözü. Sakarya bununla beraber bir üniversite kentidir dedik. Üniversite kenti demek gençlerin gelip üniversitelerde okumaları demek. Sınavı kazanan geliyor nerede kalacağım diye düşünüyor. Sakarya’dan laf veriyorum bir yılda yurt sorununu çözeceğiz. Gençler üniversiteyi kazandığında hiç bir anne ve baba oğlum, kızım nerede kalacak diye edişe duymayacak. Anne ve babaların gözü arkada kalmasın istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Yüreğin yetiyorsa, cesaretin var ise gidersin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yüreğin yetiyorsa, cesaretin varsa gidersin kardeşim” söyleminde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Tank Palet vatandır satılmaz diye yazmışsınız. 20 milyar dolarlık bir yatırımdır Tank Palet. Büyük bir üretim üssüdür. Biz o Tank Palet Fabrikasında 5 model tank ürettik. Deneme atışları yapıldı ve başarıya ulaşmış oldu. Buradan aleni ve net söylüyorum iktidar olduğumuzda bir hafta içerisinde o Tank Palet Fabrikasını alıp şanlı ordumuza iade edeceğim. Savunma sanayi açısından en mühim fabrikanızı bu hale getirirseniz, bunun vatanseverlikle bir alakası yoktur. Alacağız ve geri iade edeceğiz. Dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk Ordusu. 15 Temmuz’dan sonra hepsini aldılar. İktidar olduğumuzda GATA ve bütün askeri hastaneleri alarak şanlı ordumuza teslim edeceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz sorgulanamaz, hepimiz Mustafa Kemal’in, Ecevit’in yolunda ilerliyoruz. Bizim milliyetçiliğimizi sormuş olacaktır olursanız Akdeniz’in sularına CHP’nin milliyetçiliğini yazdık hepimiz. Biz bunlar gibi değiliz. ‘Yok efendim ben geliyorum, yok hemen geleceğim, yok bir sabah gelirim.’ Rahmetli Ecevit ne dedi, ‘asker gitti çıkarmayı yapmış oldu, başbakanlığın kapısına geldi, ordumuz şuanda Kıbrıs’tadır dedi ve sonlanmış oldu’ O adalar işgal edildiğinde 50 sefer söyledik işgal ediliyor diye. Şimdi; ‘bir gece gelirim, yarın sabah gelirim’ diyor. E sana davetiyemi göndersinler beyefendi, ‘buyur gel’ diye. Yüreğin yetiyorsa, cesaretin varsa gidersin kardeşim” ifadelerini kullandı.

“Bunların hepsi safsatadan ibarettir”

6’lı masa hakkında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “6 önder bir aradayız. Her birimizin normal olarak ayrı parti olduğunu sizler de ben de biliyorum. 6 partinin saygı kıymet liderleri demokrasi konusunda, Türkiye’nin huzuru mevzusunda, Türkiye’nin üretmesi gerektiği konusunda mutabık kaldık. Herkesin kimliğine, inancına, yaşam tarzına saygı mevzusunda anlaştık. Her birimiz tek tek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar bir saat şeklinde çalışacak. Ama tarihi doğru yayınlayan bir saat şeklinde çalışacak. Hiç birimizin hususi bir beklentisi veya hususi bir amacı yok. Amaç Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzuru getirmek. O nedenle ara sıra merak ederler ne oluyor; altında, üstünde başka bir parti var mı ya da gizli bir parti var mı? Açık ve net söylüyorum bunların tamamı safsatadan ibarettir. Her birimiz ordayız, birlikte birlikte mücadele veriyoruz. Oturuyor konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyor, çiziyoruz 6 önder dibine imza basıyor ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz. Biz ekonomik büyümeyle bağımsızlığımı taçlandırmak ve büyütmek zorundayız. Sakarya bu açıdan bereketli bir yer, Anadolu bu açıdan verimli bir yer. Sakarya’yı da lojistik bir üs haline getireceğiz” dedi.

“Kabahat bizde”

Kılıçdaroğlu en son, “Sakarya’da raylı sistem yok, olması büyütülmesi ve geliştirilmesi lazım. Diğer sistemlerle entegre edilmesi lazım. Bunun için Sakaryalılara da şunu söyleyeyim; bir milletvekilimiz var, onu kürsüde aslına bakarsanız görüyorsunuz, çalışıyor ama bir milletvekili bize yetmiyor. Bir mebus olmasının kabahati bizde mi, Sakaryalılarda mı açık ve net söyleyeyim kabahat bizde. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı, kahvenizi içmedik, derdinizi dinlemedik, Ankara’da nutuk çektik ve sonrasında dedik ki bizlere niye oy vermiyorsunuz. Şimdi geliyoruz, oturuyoruz, derdinizi ve sorunlarınızı dinliyoruz bu tarz şeyleri da nasıl çözeceğimizi anlatıyoruz. O nedenle bize destek olun ve katılın” ifadelerine yer verdi.
Kılıçdaroğlu bu programının arkasından ise Çark Caddesi’nde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın