İstanbul için peşi sıra ‘kuvvetli yağış’ uyarısı... Kaç gün sürecek?

İstanbul için peşi sıra ‘kuvvetli yağış’ uyarısı… Kaç gün sürecek?İstanbul için Meteoroloji Genel Müdürlüğü, AKOM, İstanbul Valiliği’nin arkasından bir uyarma da AFAD’dan geldi. SMS ile uyarıda bulunan AFAD, İstanbul’da çok güçlü yağış beklendiğini belirterek sel, yıldırım, dolu ve hortum şeklinde olumsuzluklara karşı uyarıda bulundu.

Megakent için bir kere daha ‘yaz sağanağı’ uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 11 il için verdiği ‘sarı’ kodun peşinden bir uyarıda AFAD’dan geldi.

İstanbul’da gün boyu fazlaca güçlü yağış beklendiğini bu nedenle de dikkatli olunmasını isteyen AFAD, beklenen yağışın sel, yıldırım, dolu ve hortum gibi olumsuzluklara da neden olabileceğini belirtti.

DOLU YAĞIŞI VE YOĞUN ŞİMŞEK UYARISI

AKOM’dan yaptığı açıklamada ise, şöyle denildi:

“İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinde geçtiğimiz hafta yaşanmış olan kararsız hava koşullarının tekrardan etkili olması umut ediliyor. Çarşamba günü sabah saat 06.00’dan itibaren il genelinde güçlü sağanak geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor. Gök gürültüsü eşliğinde görülecek kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte, bazen mahalli dolu yağışı, yoğun şimşek, yıldırım aktivitesi ve yağış anında güçlü rüzgâr (20-50 km/s) da öngörülüyor.

Yağışların perşembe ve cuma gününden itibaren yoğunluğunu azaltması; ancak bölgesel olarak 30-60 dakika gibi kısa zaman diliminde kuvvetli biçimde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Cumartesi öğle saatlerine kadar il genelinde müessir olması beklenen serin ve yağışlı hava nedeniyle vatandaşların olası olumsuzluklara karşı hazırlıklı ve önlemli olması önem taşıyor. İBB ekipleri de tüm hazırlıklarını tamamlayarak, teyakkuz halinde bekleyişini sürdürüyor.”

İSTANBUL VALİLİĞİ DE UYARMIŞTI

İstanbul Valiliği de, kentte sabah saatlerinden itibaren gök gürültülü güçlü sağanağın müessir olacağı uyarısını yapmıştı.

Valiliğin Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, sabah saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanağın İstanbul’da yerel olarak güçlü olacağının tahmin edilmiş olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Yağışların tesirini bölgenin batısında akşam, kuzey ve şark kesimlerinde gece kaybetmesi planlanıyor. Dikkatli ve önlemli olunmalıdır” denildi.

10 İLDE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya nazaran de İstanbul başta olmak üzere bugün; Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Edirne’nin güneyinde yerel güçlü yağış planlanıyor.

Kuvvetli yağışların etkisini, bölgenin batısında akşam saatlerinde, şimal ve doğu kesimlerinde gece saatlerinde kaybetmesi bekleniyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, ağaç yada direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

İSTANBUL İÇİN 5 GÜNLÜK TAHMİN

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın