İsrail Başbakanı, Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladıklarını duyurdu

İsrail Başbakanı, Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladıklarını duyurduİsrail Başbakanı Yair Lapid, Türkiye ile havacılık anlaşmasını onayladıklarını deklare etti.

İsrail Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak Türkiye ile İsrail arasında havacılık bağlantıları kurulmasına yönelik bir anlaşmayı onayladık.” ifadelerini kullandı.

Lapid, anlaşmayla beraber artık İsrail’e ilişik hava yollarının İstanbul’a ve Türkiye’nin öteki noktalarına iniş ve kalkış yapabileceğini belirtti.

“Bir sonraki adım, büyükelçilerin atanmasıdır”

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine de işaret eden Lapid, şunları kaydetti:

“Bu antak kalma her şeyden ilkin İsrailli yolculara ve İsrail havacılığına yarar sağlayacak. Ayrıca bu, bölgede istikrar ve huzur için önemli bir stratejik hamledir ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine mühim katkı sağlayacaktır. Bir sonraki adım, büyükelçilerin atanmasıdır.”

Türkiye ile İsrail, 17 Ağustos’ta diplomatik ilişkilerin tekrar karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması ve karşılıklı büyükelçi atanması kararı almıştı. İki ülke içinde havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzalandığı da duyuru edilmişti.

Halihazırda Türk Hava Yolları ve diğer Türk havacılık firmaları İsrail’e seferler düzenleyebiliyor.

İsrail’e ilişkin hava yolu firmalarının, İsrailli yolcuların güvenliği için fazlaca sıkı tedbirler uyguladığı biliniyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın