IPhone 14’ün söküm işleminde görülen ve self servis tamiri kolaylaştıran tasavvur detayı

IPhone 14’ün söküm işleminde görülen ve self servis tamiri kolaylaştıran tasavvur detayıiFixit’ten gelen yeni bir iPhone 14 sökme işlemi videosu, son kullanıcıların telefonlarını tamir edebilmelerini kolaylaştıracak, çıkarılabilir arka cam benzer biçimde mühim bir iyileştirmeyi gösteriyor. Videoda yalnızca bir ısıtma matı, bir vantuz ve bir açma pensi kullanarak arka cam paneli nasıl kolaylıkla kaldırabileceğiniz görülüyor. Bu, tamiri kolay olmayan son birkaç nesil iPhone’a gore büyük bir değişim niteliğini taşıyor.

Sitesinde yayınladığı bir makalede iFixit, periyodu daha detaylı olarak açıklıyor ve arka camın sadece iki vida ve tek bir konektörle sabitlendiğini belirtiyor. Apple, oldukca kuvvetli olmayan bir yapıştırıcı kullanmış şeklinde görünüyor, bu da arka paneli herhangi bir pahalı alet kullanmadan çıkarmayı fazlaca daha rahat hâle getiriyor. Ayrıca iFixit aynı vidaları çıkarmanın, onu da onarmanız gerektiğinde ekrana erişmenizi sağlayacağına dikkat çekiyor.

Apple, cam arka yüzü evvela iPhone 8 ile çıkardı. Bu paneli değiştirmek basit yada ucuz bir iş değil. Şu anda Türkiye’de iPhone 14 serisi için sunulan arka cam değiştirme maliyeti 20 bin TL’ye yakın fiyatlara ulaşabiliyor.

Arka camı kendiniz değişiklik yapmak isteseniz bile, Apple normal bir kullanıcının arka camı değiştirmesini neredeyse katiyen hâle getiriyor. Bu işlem için lazer kullanmak veya her bir cam parçasını panelden ayırmak için dikkatli bir kırma ve çıkarma işlemi uygulamak gerekiyor.

Apple, iPhone 14’te yapılan bu tamir edilebilirlik ilerlemesi konusunda sessiz kaldı. Bu, firmanın onarımlar ile ilgili attığı adımlar göz önüne alındığında garip görünüyor. Şirket, bu yılın başlarında self servis tamir hizmetini başlatarak kullanıcılara iPhone 12 ve 13’ün yanı sıra M1 MacBook’ları tamir etmek için ihtiyaç duydukları parçaları sağlamıştı. Apple’ın self servis tamir programını iPhone 14’ü içerecek şekilde genişletmeyi ne vakit organize ettiği belli değil, ancak şirket bunu yapma seçeneği sunarsa arka camı onarmayı fazlaca daha ucuz hâle getirmelidir.

iFixit, “Mümkün olduğunca duvarlarla çevrili ve aşılmaz mamüller tasarlayan bir firma olan Apple, bu telefonun onarımını daha rahat hale getirmek için elinden geleni yapmış oldu.” diyor. IPhone 14’e, iPhone 7’den bu yana bir iPhone’un almış olduğu en yüksek onarılabilirlik puanı olan 10 üstünden yedi onarılabilirlik puanı veriyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın