IPhone 14 Pro ile birlikte kullanılabilecek 30W GaN güç adaptörü dedikoduları kuvvetleniyor

IPhone 14 Pro ile birlikte kullanılabilecek 30W GaN güç adaptörü dedikoduları kuvvetleniyoriPhone 14 Pro’nun duyurusuna bir hafta zaman kala, çıkan son bir dedikodu bu parlak zeka telefonun 30W’lık yeni bir şarj aksesuarıyla birlikte kullanılabileceğini öne sürüyor. Bu da daha ilkin çıkmış olan, iPhone’lara özel 30W’lık GaN şarj aleti dedikodularını destekliyor.

Bu seferki iddia, daha önce Apple sızıntılarıyla alakalı karmaşık bir geçmişi olan Twitter kullanıcısı DuanRui‘den geliyor. Rui, Apple’ın iPhone 14 serisinin 30W şarj gücünü destekleyebileceğini söylemiş oldu. Bu iddiasını da bir güç adaptörü üreticisi şirketin medya mensuplarına yeni şarj ürünlerini göndermeye başlaması ve bunu da bir iPhone 14 serisi ile deneyimleme videosuyla tanıtacağına dayandırıyor.

Ayrıca, şarj adaptörü üreticisi tarafından sağlana veri kablosunun hâlâ Lightning arayüzüne haiz olduğunu söylüyor. Apple’ın 2023 yılında iPhone 15 ile beraber USB-C portuna geçiş yapacağı tahmin ediliyor.

Aslında iPhone 14 Pro için çıkacak ve daha hızlı şarj imkanı sunacak bir 30W güç adaptörü ile ilgili dedikoduları ilk kez duymuyoruz. Geçtiğimiz mart ayında, Apple ile ilgili olarak çoğu zaman doğru çıkan tahminleriyle bildiğimiz analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın gelecek GaN şarj aygıtını 2022’de çıkarabileceğini söylemişti. Bunun 30W güç çıkışı destekleyeceğini ve yeni bir tasarıma haiz olacağını da laflarına eklemişti.

Her ne kadar Apple yine tasarlanmış M2 MacBook Air ile birlikte yeni bir 35W GaN şarj adaptörü çıkarmış olsa da, iPhone 14 Pro modelleriyle kullanılacak, daha hızlı şarjı destekleyen bir aksesuarın gelişi de sürpriz olmaz. Ne de olsa, son zamanlarda birçok akıllı telefon üreticisi oldukça yüksek şarj hızlarına çıkış yapmış durumda bulunuyor.

Bu arada, daha önce iPhone 13’ün monitör kilidinin, kullanıcı maske takarken ancak gözleriyle açılabileceği gibi isabetli bir tahminde bulunan Twitter kullanıcısı Kioriku, gelecek nesil iPhone’un 30W güç çıkışını destekleyeceğini tahmin etmişti. Ancak 30W veya daha yüksek güç çıkışlı adaptörlerle ilk başlangıçta bu değere çıkacağını, sonrasında ise 27-25W seviyelerine ineceğini öne sürmüştü.

Apple’ın ilk GaN şarj aygıtı 16 inç MacBook Pro için çıkarılmış 140W USB-C güç adaptörü olmuştu. Bu GaN şarj aleti silikon tabanlı olanlara göre daha hafif ve minik boyutlarla gelirken daha yüksek güç verimliliği sunmasıyla dikkat çekiyor.

Öte yandan daha kuvvetli ve verimli bir şarj aleti kulağa hoş gelse de, Apple’ın neredeyse her yıl güç adaptörlerinin kapasitesinde değişime gitmesi tüketicilerin hoşuna gitmeyebilir. IPhone 11 Pro, 18W’lık bir şarj cihazını, iPhone 12 Pro ise hemen sonra çıkan 20W’lık bir güç adaptörünü destekliyordu. Şimdiyse 30W GaN güç adaptörüyle çıta yükseliyor, üstelik tüketicilerin bu yüksek hızdan yararlanmaları için bu aksesuarı telefonun yanında ayrı olarak satın almaları gerekecek.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın