İnternet ağaç yasasını neden bu kadar çok seviyor?

Hollywood yazarlarının grevinin 76. günüydü ve komedyen Chris Stephens bir kez daha grev hattına gitti. Ancak Universal Stüdyolarının önüne geldiğinde tuhaf bir şey fark etti. Acımasız Los Angeles güneşinden nadir görülen bir gölge sunan stüdyonun dışındaki ağaçlar, neredeyse çıplak olana kadar budanmıştı.

Stephens, “@UniversalPics’teki iyi insanlara, grev hattımıza gölge veren ağaçları 90+ derecelik bir haftadan hemen önce budadıkları için hızlıca seslenin,” dedi Stephens tweet attı.

Hollywood’da tarihi bir an, çünkü geçen hafta itibariyle, oyuncular ve yazarlar sendikaları ilk ikili grev için bir araya geldi. 1960’tan beri. Universal’ın sorumlu olduğu kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, zamanlama grev yapan göstericilere tekinsiz geldi.

Stephens, TechCrunch’a “Açıkçası, bir odada puro içen ve ‘Ah, hepsini kaldırımda çıtır çıtır yakalım’ diyen bir grup insan olduğunu söyleyemem” dedi. “Ama grev hattındaki herkes o ağaçların budandığını gördüğü an, bu kasıtlı hissettirdi.”

Universal, yorum talebine yanıt vermedi.

Stephens’ın tweet’i viral oldu – kısmen, büyük bir stüdyonun bir sendika bozma eyleminde ağaçları budamış olabileceğini hayal etmek saçma olduğu için, ama aynı zamanda, ortaya çıktığı üzere, internetin takıntılı olan özel bir köşesi olduğu için ağaç kanunu.

Ağaç yasası, kulağa şuna benzer: ağaçlarla ilgili yasa. Bir Reddit topluluğu var, r/ağaç yasası77.000’den fazla üyesi olan. Hiperspesifik yerel ağaç kanunlarında herkes uzman değildir. Bu ezoterik hukuk dalını, özellikle olağanüstü derecede spesifik ve tuhaf senaryolarda ortaya çıktığında, düzenli buluyorlar.

Reddit’in en popüler topluluklarından biri, insanların kişisel yaşamlarında meydana gelen dramayı paylaştığı ve Redditor’lardan bu durumda kimin pislik olduğunu dava etmelerini istediği r/AmITeAsshole’dur (AITA olarak da bilinir). Ağaç yasası, AITA ile aynı kaşıntıyı çiziyor, ancak daha tuhaf, çünkü ağaçların bir davaya dahil olduğu herhangi bir durum, muhtemelen kötü bir ayrılıkla ilgili bir hikayeden biraz daha fazla niş. Ağaç yasasıyla ilgili bir çizgi roman bile var.

Ağaç yasasının internette bu kadar sık ​​gündeme gelmesi ve çevresinde bir tür fandom oluşması garip. yazar Jenna Routeberg olarak açıkladıBence memin temelini oluşturan hikaye, genellikle zengin bir pisliğin kendi rahatlıkları/estetikleri/özellikleri için ağaçlara zarar vermesi ve bazı cesur avukatların onları belirsiz bir kanuna çivilemesi ve deliler gibi para cezasına çarptırılmasıdır.

New Jersey’li bir ev sahibinin, görünüşe göre New York şehrini daha iyi görebilmek için bir komşunun arazisindeki 32 ağacı kestiği, ancak devam eden bir anlaşmazlıkta durum böyle görünüyor. ağaç kanunu, izinsiz kesilen her ağaç için 1.000 ABD Doları para cezası vardır. Twitter kullanıcısı @SamAsIAm olayla ilgili bir paylaşımda bulundubelediye ağaç uzmanı olan bir arkadaşından duymuş. Ağaç uzmanı, olgun ağaçların yeniden dikilmesini gerektiren bir hüküm olduğunu, ancak ağaçların kesildiği alanın araba ile ulaşılamayan bir dağ yamacında olduğunu, bu nedenle ağaçları kesen mülk sahibinin tehlikede olabileceğini tespit etti. bir yol inşa etmek için ödeme yapmak için Ve ağaçları yeniden dikin. Ve bu ağaçlar çok eski olduğu için yenilemeleri çok zor ve maliyetli olacaktır.

Bir AITA gönderisi olarak yeniden ifade etmek gerekirse: Komşumun arazisindeki 32 ağacı kesersem pislik ben miyim, ama benden sadece 32.000 dolar para cezası almak yerine, şimdi bana bir yol inşa ettirecekler ve nakledilmiş, eşit derecede olgun bulmamı sağlayacaklar yeniden dikilecek ağaçlar?

Universal’deki durum gibi, bu olay da viral oldu ve Haziran ayında bir ön duruşma yapıldığında 200 kişi katılmaya çalıştı genel Yakınlaştırma çağrısı.

Doğal olarak, (sözde) kötü davranan büyük şirketler ve ağaç yasasının birleşimi, internet viralliği için mükemmel bir fırtına yarattı. Stephens’ın tweet’i, durumu araştıran Los Angeles şehir kontrolörü Kenneth Mejia tarafından bile fark edildi.

Sokak Hizmetleri Bürosu ile görüştükten sonra Mejia, şehrin bu ağaç kesme işlemlerine izin vermek için herhangi bir izin vermediğini ve son üç yılda herhangi bir izin verilmediğini tespit etti. Bu unbeden kim sorumlu tutulursayaprakuygun davranıştan 250 dolardan başlayan bir idari ücret tahsil edilecek, ancak Stephens bunun parayla ilgili olmadığını söylüyor. Yazarların ve oyuncuların grevleri arasında bu tür olaylar viral hale geldiğinde, bu, kamusal anlatıyı stüdyoların aleyhine çevirmeye yardımcı olabilir. Bu, TikTok’un olmadığı ve Twitter’ın iki yaşında olduğu 2008’de yazarların sahip olmadığı bir varlıktı.

“Ne [studios] göze alamaz ama paha biçilemez, rezalettir” dedi. “Bunlar, şovlarını izleyen ve akış hizmetlerine abone olan insanlar. İnsanlar üzgün olduğunda açıkça umursuyorlar.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın