Instagram genç kullanıcıları için içerik kontrolünü sıkılaştırıyorInstagram 16 yaşın altındaki yeni kullanıcıları için en katı içerik sınırlama filtresini varsayılan olarak etken halde sunacak. Şirket mevcut genç kullanıcılarının da aynı şeyi yapmasını öneri etti.

Sosyal ağ mevcut içerik ayarlarını bir süre önce yine adlandırmıştı. Artık platformda “Daha Az”, “Standart” ve “Daha Fazla” adını taşıyan üç farklı içerik ayarı kategorisi bulunuyor. Kullanıcılar şiddet, eşeysel görsellik, kozmetik işlemler ve diğer “hassas” mevzuları barındıran içerikleri filtreleyebiliyor. “Daha Fazla” ayarına ancak 18 yaşın üstündeki kullanıcılar erişebiliyor. Bu ayarda Instagram’ı “en az seviyede filtrelendirilmiş” şekilde kullanmak olası oluyor.

Artık platformun 16 yaş altındaki yeni kullanıcıları için direkt “Daha Az” ayarı aktif biçimde sunulacak. Bu da arama sonuçlarında, önerilerde, Reels videolarında ve akış içi önerilerde yayınlanan içeriklerin daha sınırlı olacağı anlamına geliyor.

Mevcut kullanıcılarından da ayarlarını kontrol etmelerini ve içeriklerinin paylaşılmasını ya da kendilerine mesaj atabilecekleri sınırlamalarını isteyen şirket, gençlere uygulamada geçirdikleri tarihi kısıtlamayı isteyip istemediklerini de soracak.

instagram

Instagram tarafından Engadget sitesine gönderilen açıklamada, “Daha Az” seçeneği tercih edildiğinde kullanıcıların şiddet barındıran bir protestonun görüntülerini göremeyeceği örneği verildi. Bu içerik ayarlarının gençlerin takip etmedikleri hesaplardan gelen paylaşımlara yönelik olduğu da hatırlatıldı.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın