İngiliz Starling Bank’ın kurucusu Anne Boden CEO’luk görevinden ayrıldı

3d duvar kağıdı

Anne Boden, Starling Bank’ta neredeyse kontrolünü kaybediyordu Yıllar önce neobank, CTO’su liderliğindeki bir darbe girişiminin ortasındayken, şimdi çekip giden Boden gibi görünüyor. En son değeri 3 milyar doları aşan, karlı ve 3,6 milyon müşterisi olan Starling Bank’ın açık sözlü kurucusu bugün ilan edildi şirketin CEO’su olarak istifa edeceğini, ancak yönetim kurulunda kalacağını söyledi.

Açıklama, şirket ilanıyla aynı zamana denk getirildi yıllık sonuçlargelir, kar, mevduat ve kredi defterinde bir önceki yıla göre artış gösterdi. Ayrılış o kadar ani ki, onun yerine yalnızca şirketin geçici CEO olarak tanımladığı kişi geliyor: Şirketin uzun süredir çalışanı olan COO John Mountain bu rolü üstleniyor.

Boden yaptığı açıklamada, hareketin nedeninin, banka büyüdükçe liderin ana hissedar olan birinden farklı olmasının mantıklı olması olduğunu söyledi.

“Burada hem kurucu hem de CEO olarak yaklaşık on yıl geçirdim; bu ikili bir rol, Birleşik Krallık bankacılığında benzersizdir. Her şeyi tüketiyordu ve her dakikasını sevdim” dedi. “Artık hevesli bir rakipten yerleşik bir bankaya dönüştüğümüze göre, bir CEO ile büyük bir hissedarın rolleri ve önceliklerinin nihayetinde farklı olduğu ve farklı yaklaşımlar gerektirdiği açıktır. Starling gelişmeye ve büyümeye devam ederken, iki görevimi ayırmak bankanın çıkarları için en iyisidir. Sorumluluklarımı John Mountain’a devretmek, bir hissedar olarak pozisyonuma odaklanmamı, Starling’i savunmamı ve değerlerimize ve bankacılığı daha iyiye doğru değiştirme vizyonumuza sadık kalmamı sağlayacak.”

Şirketten şu anda Boden’in Starling’in hangi hissesine sahip olduğunu doğrulamasını istedik.

Şirket yıllar içinde 1 milyar doların üzerinde para topladı. Son turu, Chrysalis, Fidelity ve Altered Capital’den 2,5 milyar £ (mevcut oranlarla 3 milyar $) değerinde 130,5 milyon £ (mevcut oranlarla 160 milyon $) topladığı Nisan 2022’de gerçekleşti.

Diğer yatırımcılar arasında Qatar Investment Authority (QIA); 31 milyar sterlinlik Demiryolları Emeklilik Programının yatırım yöneticisi RPMI Railpen (Railpen); ve küresel yatırım firması Millennium Management (şirketi bir Fidelity liderliğindeki 2022 turu), Goldman Sachs ve JTC.

Kalkış zamanlamasının arkasında yatan bir hikaye varsa, bunun ne olduğu tam olarak belli değil. Starling, yerleşik bankalara ve Revolut ve Monzo (Starling’in eski CTO’su tarafından başlatılan ve o dramatik darbenin odak noktası) gibileri içeren diğer neo-bankalara karşı rekabet ediyor. Genel olarak Covid-19 salgını ve bunu takip eden ekonomik ortam, konu büyüme olduğunda tüm finans sektörü işletmeleri için bir zorluk teşkil etti.

Şirket, Birleşik Krallık’ta yerleşik bir iş kurmuştur, ancak uluslararası emelleri hiçbir zaman tam olarak gerçekleşmemiştir. Şirket, geçen yıl Temmuz ayında dört yıllık çabayı rafa kaldırdı İrlanda’da bir bankacılık lisansı almak için – bu, şirkete Avrupa’da daha geniş bir alana açılma şansı verirdi. Gecikme kısmen Covid-19 salgınından kaynaklanıyordu ve bunun ardından onay süreci üzerinde yavaş yavaş çalışırken, Starling ayrıca uluslararası genişlemenin “artık bir öncelik olmadığı” çağrısını yaptı.

Boden o sırada “Bazen rotayı değiştirmek doğru seçenektir” diye yazmıştı.

Haber, yıllık sonuçları açıklayan şirketle aynı zamana denk getirildi. Pazar, son birkaç yılda, ya görevdekilerden bir değişiklik arayan ya da bankacılık hizmetlerini ilk kez kullanmaya gelen müşteriler için daha dinamik ve kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak için teknolojiye yaslanan neobanklarla dolup taştı. Bu meydan okuyan bankalar arasında, Starling, yerleşik bir bankanın ölçeğine sahip olmayabilecek, ancak yine de sağlam olan nasıl inşa edileceğine dair bir örnek oldu.

31 Mart’ta sona eren yıl için, önceki yıl 216 milyon sterline kıyasla 453 milyon sterlin (560 milyon $) gelir bildirdi. Dönemin vergi öncesi karı da bir önceki yılın aynı döneminde 32 milyon sterline kıyasla 195 milyon sterline yükseldi. Ayrıca, borç verme defterinin şu anda 3,3 milyar sterlin yerine 4,9 milyar sterlin olduğunu ve mevduatların %17 artışla 10,6 milyar sterlin olduğunu kaydetti.

Daha fazlasını öğrendikçe bu gönderiyi güncelleyeceğiz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın