İK teknolojisi girişimi Propel, teknoloji toplulukları aracılığıyla açık yetenek ekonomisini güçlendirmek istiyor

Yerli ve yabancı yatırımcılardan gelen milyarlarca doların yanı sıra, Afrika’nın büyüyen teknoloji ekosisteminin ardındaki güçlü bir faktör, gelişen yeteneğidir. Yerel ve uluslararası düzeyde aranan bu yerli yetenekler – yazılım geliştiricileri de dahil olmak üzere, Google’ın Afrika Geliştirici Raporuneredeyse %4 büyüyerek 716.000’e ulaştı, UI/UX tasarımcıları, mühendisleri ve diğer teknoloji uzmanları — unicorn da dahil olmak üzere kıta genelinde çeşitli yetenek eşleştirme platformlarının ortaya çıkmasına neden oldu Andela, GOMİKOD, Alternatif Okul, Dekagon diğerleri arasında.

Son gelişmede, itmekTopluluklar için sürdürülebilir yetenek boru hatları oluşturmak ve küresel şirketlerin özellikle Afrika’da olmak üzere gelişmekte olan pazarlardan uzak yetenekleri işe alma sürecini riske atmalarına yardımcı olmak isteyen Lagos ve Berlin merkezli bir girişim olan 2,5 milyon € (~2,74 milyon $) tohum yatırımı sağladı. .

Tur, APX (Axel Springer Digital Ventures ve Porsche Digital’in bir hızlandırıcısı), Golden Egg Check ve Future of Learning Fund’ın katılımıyla Amsterdam merkezli No Such Ventures tarafından yönetildi. 2020 yılında Sunkanmi Ola, Seun Owolabi ve Abel Agoi tarafından kurulan girişim, yatırımı hizmet olarak topluluk platformunun yaygınlaştırılmasını ve benimsenmesini sağlamak ve topluluklar için elde edilen 1 milyon Euro’luk geliri artırmak için kullanmayı planlıyor. Gelecek yıl 4. Çeyrek.

Son üç yılda, yaygın bir kinaye, pandeminin küresel uzaktan çalışmayı teşvik ettiği ve çoğunlukla işe alım maliyetlerini azaltmak isteyen çok uluslu şirketler tarafından yerel yeteneklerin işe alınmasını artırdığı yönündeydi. Ve 2022’nin ortasından bu yana teknoloji şirketlerinin 200.000’den fazla çalışanını işten çıkardığı ve işverenlerin kısmen veya tamamen işe dönüş taleplerini zorladığı büyük bir sıfırlamaya rağmen, özellikle Avrupa’da açık yetenek ekonomisinin önemi devam edecek. nüfus yaşlanıyor ve bu nedenle, gerçekçi bir şekilde bölge dışında uzak yeteneklere ihtiyaç duyan açık bir boşluk bırakıyor.

Afrika, küresel olarak en genç nüfusa sahiptir ve çevrimiçi öğrenmenin, STEM kurslarının ve en önemlisi yerleştirmede önemli bir rol oynayan ve Propel için bir odak alanı olan toplulukların çoğalmasının yardımıyla, teknoloji yetenek havuzunun genişlemesi kaçınılmazdır. Yerel teknoloji yeteneklerini Porsche, Mercedes gibi perakende ve otomotiv şirketlerine yerleştirmesinden bir yıl sonra Propel, bu yeteneklerin geliştirici grupları, yetenek geliştirme merkezleri ve eğitim okulları gibi bir topluluğa bağlı olduğunu fark ederek girişimin odak noktasını biraz değiştirdi (girişime göre, 8 Gelişmekte olan pazarlardaki her 10 kişiden biri bir topluluğa aittir.) Bu nedenle, topluluk merkezli yaklaşımı.

rent a car 34

Propel CEO’su Ola, “Toplulukların herhangi bir teknoloji ekosisteminin, özellikle de gelişmekte olan pazar ekosistemlerinin yapı taşları olduğunu fark ettik, ancak hiç kimse topluluklar için inşa etmiyor ve teknoloji yeteneği boru hattı için dağıtım katmanı eksikti” dedi. “Çoğu teknoloji topluluğu kendi havuzunu ve becerilerini geliştiriyor, ancak bu yetenekleri işe dönüştürdüğünüz son adım eksik ve topluluklar bu konuda mücadele ediyor.”

Propel, bu teknoloji topluluklarındaki yetenekler için bir boru hattı sağlar ve onları çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık (DEI) zorunlulukları ve doldurulması gereken belirli iş rolleri tarafından yönlendirilen bir şirketler ağına bağlar. Propel, son mil altyapısını sağlama karşılığında, yazılım geliştirmeden tasarıma, veri biliminden kodsuzluğa ve diğer dijital dönüşüm becerilerine kadar çok sayıda beceri setini kapsayan bu teknoloji topluluklarındaki çeşitli yetenek havuzlarına bağlanır.

Bu boru hattı, “hizmet olarak topluluk” modeli olarak adlandırdığı şey gibi küresel şirketlere sunulmaktadır. Propel, yukarıda bahsedilen şirketler ve Orange Telecoms, Stepstone gibi şirketlerle ve Avrupa’daki bir dizi yeni girişim ve ölçeklendirmeyle, birkaç isim vermek gerekirse, yetenekleri işe almak, topluluk hackathon’larını birlikte oluşturmak ve DEI girişimleri tasarlamak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için çalıştı.

Ola, işe erişimin yanı sıra, bu topluluklardaki teknoloji yeteneklerinin sağlık ve iş istasyonu erişiminden ve daha sonra krediler ve varlık finansmanı dahil olmak üzere finansal hizmetlerden (hizmet sağlayıcılarla ortaklık kurarak) yararlanabileceğini söyledi.

İki yıllık yetenek eşleştirme şirketi, bu “değer yığınını” hepsi bir arada bir platform olarak 15 Afrika ülkesinde konum, cinsiyet dağılımı ve teknoloji yığını bakımından farklılık gösteren 100’den fazla teknoloji topluluğuna sunuyor. Bazıları arasında SheCodeAfrica, Ingressive for Good, Niyo Network, Datafest, People In Product, Friends of Figma ve çeşitli Google Geliştirici Grupları ve bir 400.000 üyenin hemen altındaki ekosistem boyutu. Ola, şirketin hedefinin 2024’te yönetim kurulu genelinde 1 milyon üyeyle 500 topluluğa büyümek ve bu topluluklar için CaaS platformundaki işler, ikramiyeler ve finans komisyonları yoluyla milyonlarca gelir elde etmek olduğunu söyledi.

Propel, işe alma ve yerleştirme ücretlerinden ve indirimlerden gelir elde eder; Ola, topluluğun da bu ücretlerin bir kısmını aldığını söyledi. “Bir topluluk üyesi yerleştirilirse, topluluk kasalarına eklemek için bu gelirin bir kısmını alır. Bu nedenle, daha önce var olmayan ve her zaman yalnızca bağışlara veya sponsorluklara bağlı olmak zorunda oldukları topluluklar için yeni mali gelir akışları da yaratıyoruz. Toplulukları güçlendiriyoruz ve bir sonraki seviyeye çıkabilmeleri için roketler sağlıyoruz.”

Amsterdam, Berlin, Johannesburg, Lagos, Londra ve Nairobi’ye dağılmış 25 kişilik ekip, birden fazla ülkede 550’den fazla kişiyi işe yerleştirdi. Bugüne kadar, Avrupa’da Google Black Founders tarafından desteklenen ve 3 milyon Euro’nun üzerinde toplanan şirket, topluluk platformunu ölçeklendirmeye, yeni müşteri teklifleri sunmaya ve ileriye dönük topluluk ekosistemini derinleştirmeye çalışacak. Yatırım hakkında konuşan No Such Ventures yatırımcılarından Sophie Heijenberg, “Propel’in açık yetenek ekonomisini yönlendirmeye yönelik benzersiz, topluluk odaklı yaklaşımı onları diğerlerinden ayırıyor ve Future of Work kategorisine sağlam bir katkı sağlıyor. Yol haritaları konusunda iyimseriz ve bu büyüme yolculuğunda onlarla ortak olacağımız için çok heyecanlıyız.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın