Hindistan, 14 Temmuz’da Chandrayaan-3 Ay iniş görevini başlatacak

Hindistan, en son Ay iniş görevi Chandrayaan-3’ü başlatacak, bu, yaklaşık dört yıl sonra devam ediyor. önceki yinelemesinin çökmesi 2019’da 14 Temmuz’da ülkenin uzay ajansı duyurdu.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), bir sonraki Chandrayaan (Sanskritçe “ay aracı”) görevini, Fırlatma Aracı Mark-III’ü kullanarak Güney Hindistan’ın Sriharikota bölgesindeki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden 14 Temmuz günü saat 14:35’te (IST) fırlatacak. söz konusu Perşembe günü atılan bir tweet’te. LVM3-M4 kod adlı görev, bir iniş aracı, itme modülü ve ay yüzeyine güvenli ve yumuşak bir şekilde inmeyi, gezinmeyi ve yerinde bilimsel deneyler yapmayı amaçlayan bir gezici araçtan oluşacak.

Chandrayaan-3’ün iniş Ağustos ayında gerçekleşecek. Başarılı olursa, Hindistan’ın misyonu onu, eski Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’in izinden giderek Ay’a yumuşak iniş yapan dünyadaki dördüncü ülke yapacak.

İlk olarak Ocak 2020’de duyurulan Chandrayaan-3 görevinin başlangıçta 2022’de olması bekleniyordu. planlanan konma Eylül 2019’da ay yüzeyinde. O yılın Temmuz ayında fırlatıldı ve ardından aradan geçen aylarda Ay’a gitti.

Uzay ajansı yaptığı açıklamada, görevdeki iniş aracının lazer ve RF tabanlı altimetreler, hız ölçerler, kısılabilir sıvı motorlar, tehlike algılama ve kaçınma sistemleri ve bir iniş ayağı mekanizması gibi teknolojileri içereceğini söyledi. detaylı not görev hakkında.

ISRO ayrıca, kalitatif ve kantitatif element analizi yapmak için gezici üzerinde lazer kaynaklı bir arıza spektroskopu ve bir alfa parçacığı X-ışını spektrometresi kullanacak ve iniş alanı çevresindeki Ay toprağı ve kayaların elemental bileşimini inceleyecek.

Son birkaç yılda Hindistan, uzay araştırma çabalarını ilerletmede önemli adımlar attı. Ülke ayrıca son zamanlarda uzay politikasını geçti ISRO ve uzay teknolojisi girişimleri dahil olmak üzere devlet kurumları arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak için.

ISRO, Chandrayaan’ın yanı sıra, üç kişiyi üç gün boyunca yaklaşık 250 millik bir alçak Dünya yörüngesine götürmeyi amaçlayan, merakla beklenen insanlı uzay uçuşu görevi Gaganyaan üzerinde çalışıyor. 1,8 milyar dolarlık projenin 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen ay Hindistan da NASA’nın Artemis Anlaşmalarını imzaladı programa katılan ülkelerle uzay araştırmaları konusunda işbirliği yapmak.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın