"Hiçbir kadını bir adama muhtaç ettirmeyeceğim”

”Hiçbir kadını bir adama muhtaç ettirmeyeceğim”Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda hanımlara seslenen Kemal CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; iktidar olduklarında hanımefendileri erkeklere muhtaç ettirmeyeceklerini söyleyerek, “Durumu değiştirmek benim irademle olmuyor. Beraber olursak her şeyi değiştireceğiz. Ücretli öğretmenlerin de durumunu biliyorum. Tamamını değiştireceğim. Herkes kadrolu öğretmen olacak. Ben bu ülkede 450 kilometre yürüdüysem hakkaniyet için yürüdüm. Adaletsizlik nerede var ise onun üstüne yürüyeceğim. Evlatlarımızın yatağa aç yatmaması lazım. Onlar bugünümüz ve geleceğimiz için son aşama önemlidir. Belediyelerimiz çocuklarımızın beslenme çantalarını veriyor. Bunu ülke geneline yaymak için yetki vereceksiniz. Bunu yapacağız. Allah nasip eder iktidar olursak, kırsalda çalışanların bayanların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Hiçbir hanımı bir adama muhtaç ettirmeyeceğim. Her hanım kazanacak. Diyorlar ki ‘yapamaz, bunu gerçekleştiremez’. Bütün belediye başkanlarımız bunu yapıyor. Söylüyorum, başarıyla yapıyorlar. Geldiğimizde o bütçe 5’li çetelere gitmeyecek. Yıllar yılı bizi ayrıştırdılar ve böldüler. Yok başı aleni, yok kapalı. Kadın hanımdır. Kadının hakkını teslim edeceksin. Bütün torpilleri bitireceğim. Çocuklarımız sınavlarda başarı göstermiş oluyorlar, sözlü sınavlarda eleniyorlar. Bu sözlü sınavı kaldıracağım. Torpili bitireceğim. Biz; geliri olmayan vatandaşlara karşılıksız ödeme yapacağız. Parayı da kadının hesabına yatıracağız. Onların yoksulluğunu, fakirliğini ancak devlet bilecek. Herkesin gurunu koruyacağız. İnancımız belli, inancımız yerinde. Sağ elin verdiğini, sol el görmeyecek. Evde engelli var ise, yaşlı varsa ve anne ona bakıyorsa onun da sosyal emniyet primini devlet ödeyecek. Onun tek emek harcama yeri engelli aile bireyine bakmak. O da yeri ve tarihi ulaştığında emekli olacak ve aylığını alacak” dedi.

“Baronların kellelerini keseceğim”

Uyuşturucunun aileleri nasıl perişan ettiğini bildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında yapacakları projelerden bahsetti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucunun ne işe yaradığını biliyorum. Aileleri, yuvaları nasıl yıktığını biliyorum. Annelerin, babaların iyi mi perişan bulunduğunu biliyorum. Allah sizi inandırsın; ilk yapacağım iş o uyuşturucu baronlarının kellelerini kesmek. Onların kimlerle iş birliği yaptığını ve arkasındaki siyasal gücü biliyorum. Ben hiç bir vakit yasadışı gücün yanında bir adım atmam. Uyuşturucu baronlarına hesap soracağım. Yaşadığınız dramın sona ermesini istiyorsanız, hanımefendilerin refah içinde yaşamalarını istiyorsanız yapacağınız tek bir şey var. Altı oku görüyorsunuz. Sandığa gidip oy kullanacaksanız. Elinizi vicdanınıza götürün, oyunuzu öyleki kullanın. ‘Helalleşelim’ diye davet yaptım. Artık kutuplaşmayalım, kavga etmeyelim. Memlekete refah lazım. Memlekette refah olmazsa evde bolluk olmaz, refah olmaz. En geç 1 yıl içinde hiç bir öğrenci ‘benim yurt sorunum vardır’ demeyecek. Yetişen evlatlarımız neden Türkiye’de kalmak istemiyor, ‘yurtdışına gideyim’ diyor. Türkiye’de asgari ücretle bırak emek vermeyi iş bile bulamıyorlar. Bulamayınca umutlarını kaybediyorlar. Bütün gençlere sesleniyorum, umutsuzluğa kapılmayın. Sizin gücünüzle Türkiye’yi modern uygarlığa çıkaracağım. Bütün kadınlar beraber olun, beraber olun. Acılarınızı paylaşın. Mutlaka dayanışma kültürünü geliştirin. Sandığa gidin ve oy kullanın. Kim sizin hakkını ve hukukunuzu koruyorsa onun yanında olun. Kadının enerjisini biliyorum. Evden de biliyorum. Bizim evde de hanımın lafı geçer. Onu hepimiz anımsar. Benim 2 kızım var. Okudular ve elleri ekmek tutuyor. Kız çocuklarını okuması lazım. Bu sorunları halledeceğiz. Kız evlatları luk içinde okullarına gidecekler. Bundan emin olmanızı isterim. Türkiye düşündüğümüzden oldukça güzel bir ülke. Herkes burada üretecek ve burada kazanacak. Hiçbir çiftçinin zarar etmeyeceği uygulamaları hayata geçireceğim. Bunların hepsini halledeceğim” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışına giden paraları getireceğim, millete vereceğim”

Yurtdışına gittiğini iddia etmiş olduğu paraları ülkeye geri getirerek millete vereceğini de laflarına ekleyen Kılıçdaroğlu; “5’li çetenin götürmüş olduğu para 481 milyar dolar. Buradan paranızı Amerika’ya gönderiyorlar, Londra’ya gönderiyorlar. Tamamını getireceğim, bu millete vereceğim” benzer biçimde konuştu.

“Adalet Bakanlığı’na yürümesek kimse elinden tutmayacaktı”

6 yaşındaki kız çocuğuna istismarını duyduğunda o gece uyuyamadığını da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu; “Böyle bir iş olur mu? Bakan çıktı ‘2 yıldır haberimiz vardı’ dedi. Haberiniz vardıysa ne yaptınız? Meclise gittim ve ‘birlikte Adalet Bakanlığı’na yürüyeceğiz’ dedim. 6 yaşındaki çocuğun hakkını aramıyorsak siyaset yapmayalım. ‘Devleti dumura uğrattınız’ dedim. Bu ülkenin hakimi, savcısı yok mu? Sahte raporlar ile bir başkasını alet ederek kendinizi aklamaya çalıştınız. O çocuğun hakkı için bakanlığa yürümesek kimse elinden tutmayacaktı. Benim vicdanım el vermiyor. Adalet isteyenlere vicdanım el vermiyor. Hiç endişe etmeyin, birlikte olursak, konuşursak kuvvetli oluruz. Kadınların gücü bütün zalimleri yenecektir. Kadınlar fazlaca kuvvetli. Türkiye genelinde gücünüzü ortaklaştıracaksınız. Sandığa gideceksiniz ve ‘artık zulme son’ diyeceksiniz. Birleşin ve birlikte olun” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın