"Asgari ücret yüzde 100 arttı”

”Asgari ücret yüzde 100 arttı”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin artışına ait açıklama yapmış oldu.

Özel sektörde yapılan toplu sözleşmelerde varılan sözleşme ücretlerine yaklaşan, bazılarında ise bu ücretleri aşan 8 bin 500 liralık asgari ücretin belirlenmesinin bütün yurtta emekçiler tarafınca memnuniyetle karşılandığına vurgu meydana getiren Bakan Bilgin, “Yaptırdığımız araştırmalardan bizlere gelen bilgilere gore birtakım küçük sendikaların, 8 bin TL’nin üzerinde yapılacak bir asgari ücret tespitinden endişe duydukları görülmüştür. Özel sektörde yaşanan bu sorunların farkındayız ve bunun aşılması için sendikalarımızı güçlendirmek üzere birtakım adımlar atmak icap ettiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Artış zamanı bir öneme sahiptir”

Bilgin, toplu sözleşmelerde en yüksek ücret seviyelerine ulaşan Asgari Ücret Komisyonunun üyesi olan işçi temsilcilerinin ve Türk-İş yönetiminin asgari ücrette 9 bin TL’nin altına imza atmayacaklarını açıklamasının bu yılki asgari ücretin belirlenmesinde üçlü mutabakatın oluşmamasına yol açtığına değinerek, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Bütün bunlara karşın hükümet ve işveren imzasıyla noktalanan görüşmelerde dünyanın ve ülkemizin arasında bulunduğu şartlarda 8 bin 500 TL’lik net asgari ücret seviyesine ulaşılması, yüzde 100’lük bir artış sağlanması tarihsel bir öneme sahiptir. Bütün işlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın