HCA Healthcare, 11 milyon hastanın kişisel verilerinin ihlal edildiğini bildirdi

ABD’li sağlık hizmeti devi HCA Healthcare, bilinen bir siber suç forumunda verileri sattığını iddia eden bir yayının ardından yaklaşık 11 milyon hastanın verilerinin çalınmış olabileceğini söyledi.

İçinde bir web sitesi bildirimiHCA, verilerin “hastaların bir randevu ayarlamak isteyebilecekleri hatırlatıcılar ve sağlık programları ve hizmetleri hakkında eğitim gibi e-posta mesajları için kullanılan bilgileri” içerdiğini doğruladı.

HCA, verilerin hasta adlarını içerdiğini söyledi; şehir, eyalet ve posta kodu gibi adres verileri; hasta e-posta adresleri; telefon numaraları; doğum tarihleri; cinsiyet; ve konumlar gibi hasta hizmet tarihleri ​​ve sonraki randevularla ilgili ayrıntılar.

HCA, ihlal edilen verilerin klinik veya finansal bilgileri içermediğini söyledi.

Web sitesi bildirimi, bir düzineden fazla ABD eyaletinde 180 hastanesi ve 2.300 tesisi olduğunu söylüyor. HCA ayrıca Birleşik Krallık’ta ikamet edenler için özel bir sağlık hizmeti sağlayıcısıdır. HCA, sayfasında 20 eyalette etkilenen binden fazla hastane ve tesisi listeledi.

Ancak verilerin nasıl ihlal edildiği ve bir siber suç forumunda yer aldığı bir muamma olmaya devam ediyor.

rent a car 34

DataBreaches.net ilk olarak satıcının 27 milyon bilgi satırına sahip olduğunu iddia ettiği 5 Temmuz’daki forum gönderisini bildirdi. Çalınan dosyadaki sütun başlıklarından bazıları adlar, cinsiyet ve doğum tarihleri ​​gibi HCA’nın çalındığını söylediği verileri içerir.

Yayına göre bilgisayar korsanı, 4 Temmuz’da HCA ile iletişime geçti. Bilgisayar korsanı, sağlık devinin taleplerini karşılamak için “10’una kadar” süresi olduğunu ancak forum gönderisinde herhangi bir talep belirtilmediğini söyledi.

HCA, veri hırsızlığından ilk ne zaman haberdar olduğunu söylemedi.

Verilerin nasıl alındığı da net değil. Hastane zinciri, veri hırsızlığının “yalnızca e-posta mesajlarının biçimlendirilmesini otomatikleştirmek için kullanılan harici bir depolama konumundan” yapıldığını söyledi. HCA’nın veya satıcılarından birinin harici depolama konumunu kontrol edip etmediği veya bakımını yapıp yapmadığı net değil. Ayrıca, harici depolama konumunun bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilip geçirilmediği veya kuruluş tarafından yanlışlıkla ifşa edilip edilmediği de bilinmiyor.

HCA sözcüsü Harlow Sumerford yorum yapmaktan kaçındı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın