Güney Afrikalı meydan okuyucu banka TymeBank, Norrsken22 ve Blue Earth Capital’den 77,8 milyon dolar yatırım aldı

Güney Afrika dijital bankacılık platformu Tyme Afrika odaklı büyüme aşaması fonu Norrsken22 ve İsviçreli küresel etki yatırım şirketi Blue Earth Capital liderliğindeki C Serisi öncesi turda 77,8 milyon dolar topladı. TymeBank yaptığı açıklamada, Serie C turunu bu yılın sonlarında tamamlamayı beklediğini söyledi.

Aralık 2021’de fintech’in 70 milyon $’lık B Serisi uzatmasının baş yatırımcısı olan Tencent, bu C Serisi öncesi raunduna katıldı ve TymeBank’ın üçüncü en büyük hissedarı olmak için hissesini artırdı. TymeBank’ın çoğunluğu Patrice Motsepe’nin African Rainbow Capital’e (ARC) aittir; Güney Afrika fintech, British International Investment (BII), Apis Growth Fund II, JG Summit Holdings (JG Summit), African Fig Tree (AFT) ve Ethos AI Fund gibi diğer yatırımcılar tarafından destekleniyor.

TymeBank yerli olarak Güney Afrikalı değil. Merkezi Singapur’da bulunan Tyme şirketler grubunun bir üyesidir. Holding şirketi Tyme, gelişmekte olan pazarlar için dijital bankalar tasarlamaya, inşa etmeye ve işletmeye odaklanıyor. Tyme’nin Güney Afrika’daki markası TymeBank ve Filipinler’deki GoTyme, fintech’in geçen Ekim ayında Asya’da başlattığı ilk pazarı. Gokongwei Grubu ile ortaklaşa.

Şubat 2019’da kullanıma sunulan TymeBank, dijital bankacılık ve fiziki hizmet operasyonlarının hibrit modeli. sunuyor çoğu ulusal perakendeciler Pick n Pay ve en iyi moda perakendecisi Boxer dahil olmak üzere fiziksel konumlar aracılığıyla dahil olan müşterilerine sıfır veya düşük aylık ücretler ve bir tasarruf ürünü sunan işlemsel banka hesabı Foschini Grubu (TFG) ve Güney Afrika’daki en büyük kiliselerden biri olan Zion Hristiyan Kilisesi. Meydan okuyan banka ayrıca, çevrimiçi olarak açılan önemli miktarda hesap ve nakit mevduattan elektronik transferlere geçiş gördü. Rakiplerinden bazıları Bank Zero, Discovery Bank ve Lula.

2021 Şubatının başlarında, Tyme Bank’ın 110 milyon $’lık B Serisi turunu ele aldığımızda, Coen Jocker tarafından kurulan fintech, 3 milyon müşteriye ulaşma yolunda ilerliyordu. TTechCrunch ile paylaşılan yakın tarihli bir açıklamaya göre şirket, bu ay (yalnızca Güney Afrika’da) 7 milyon müşteri kilometre taşına ulaştığını iddia ediyor. Bu rakamlar, fintech, lGeçen yıl, Güney Afrika’daki 43.000’den fazla işletme sahibine 5 milyar R’den fazla işletme sermayesi sağlayan bir fintech olan Retail Capital’i satın alarak işletme bankacılığına adım attı.

“Tyme, bankacılığın gelişimini sürekli olarak ilerletmiştir. Tyme, Güney Afrika’da tamamıyla bulut tabanlı bir altyapı ağı üzerinden işletilen ilk bankaydı ve şimdi beş dakikadan daha kısa sürede, çevrimiçi olarak veya bir TymeBank kioskundan yapılabilen, tamamen düzenlenmiş bir banka hesabı açmayı mümkün kılıyor. TymeBank’ın SendMoney uygulamasını kullanarak Güney Afrika’daki herhangi bir cep telefonuna para göndermek de dokuz saniye sürüyor.”

TymeBank, Güney Afrika ve Filipinler’deki işi aylık 300.000 yeni müşteri hızıyla büyürken yıllık 100 milyon doları aşan bir gelir oranı kaydettiğini iddia ediyor. şirket diyor ki müşteri sayılarındaki üstel büyüme, “tüketicilerin ihtiyaçlarına gerçekten hizmet ettiğinin ve sektöre bir yıkıcı olarak girdiğinin, şimdi ülkedeki eski bankalara karşı güvenilir bir alternatif olarak sağlamlaştığının” kanıtıdır.

TymeBank, topladığı toplam parayı 260 milyon doların üzerine çıkaran bu yeni sermayeyi, Güney Afrika ve Filipinler’deki operasyonlarının yanı sıra Güneydoğu Asya’daki gelecekteki genişleme için kullanmayı planlıyor. Tyme’ın küresel ayak izi, Vietnam’daki ürün geliştirme ve mühendislik merkezini ve Strateji, iş geliştirme, veri, analitik ve Yapay Zeka (AI) fonksiyonlarına liderlik eden Singapur.

Tyme’a yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Şirket, hızlı ve sürekli büyümeye yol açan, büyük müşteri çekiciliğine sahip benzersiz bir ürün sunuyor. Norrsken22’nin yönetici ortağı Natalie Kolbe, “Kıtanın dört bir yanından birçok fintech’i analiz ettik ve Tyme, etkileyici büyümesi, farklılaştırılmış ürünü ve yeni müşteri gruplarına ulaşma ve onlara hizmet etme konusundaki benzersiz yeteneğiyle kendisini diğerlerinden ayırdı” dedi. yatırım “Olağanüstü yönetim ekibi şimdiden dünyanın en büyük meydan okuyan bankalarından birini inşa etti ve yolculuklarının bir sonraki aşamasının bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın