Gram, çeyrek, yarım altın bugün ne kadar? 11 Ağustos altın yorumları

Gram, çeyrek, yarım altın bugün ne kadar? 11 Ağustos altın yorumlarıAltın fiyatları anlık değişirken vatandaşlar da internette altın fiyatlarını internette aratıyor. Özellikle ‘Altın kuru ne kadar oldu, gram altın, çeyrek altın bugün ne kadar? Merak ediyor. İşte 11 Ağustos 2022 altın tutarları ve altın piyasasında son durum…

ALTIN BUGÜN NE KADAR? (11 Ağustos)

Altının gram fiyatı, güne yatay seyirle başlamasının peşinden 1.030 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons fiyatı ve dolar kurundaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,4 azalışla 1.029,9 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yatay başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının hemen üzerinde 1.030 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.690 lira, Cumhuriyet altını da 6.902 liradan satılıyor.

Dün 1.792,3 dolar ile son bir ayın en yüksek seviyesini kontrol etmesinin peşinden düşüşe geçen altının ons fiyatı, bugün de düşüş eğilimini sürdürerek önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 1.787,5 dolardan muamele görüyor.

Analistler, dün beklentilerin altında gelen enflasyon verisi sonrası Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para politikalarında gevşemeye gideceği beklentisiyle yükselen altın fiyatlarının, Fed yetkililerinin şahin açıklamalarına devam etmesiyle düşüşe geçtiğini bildirdi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Enflasyonun hala “kabul edilemez” derecede yüksek bulunduğunu vurgulayarak, Fed’in şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan politika faizini bu yıl yüzde 3,25-3,5 aralığına ve gelecek yılın sonuna kadar yüzde 3,75-4 aralığına yükseltmesini beklediğini dile getirmişti.

Para piyasalarında Fed’in eylülde 50 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentilerin veri sonrası bir ara yüzde 71 ihtimalle fiyatlandığını aktaran analistler, Fed yetkililerinin şahin açıklamalarına devam etmesinin peşinden söz mevzusu ihtimalin yüzde 58’e gerilediğine dikkati çekti.

Analistler, bugün Amerika’de işsizlik başvuruları ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini anlatım ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.760 doların destek, 1.820 doların mukavemet konumunda bulunduğunu bildirdi.

CUMHURİYET ALTINIYLA İLGİLİ SORU-CEVAPLAR

Darphanenin internet sitesinde altınla ilgili paylaşılan bazı bilgiler şöyleki:

Cumhuriyet Altını nedir?

Cumhuriyet Altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve ancak Darphane tarafınca üretilebilen altınlardır.

Halk arasında Ata Lirası olarak tabir edilen altın hangisidir?

Halk içinde Ata Lira olarak tabir edilen altın, Cumhuriyet altın sikkelerinin beş türünden biri olan 7,216 gram birlik sikke altındır.

Yeni tarihindeki ve eski tarihli Cumhuriyet Altını arasında bir ayrım var mıdır?

Cumhuriyet altınlarının ayarı, ağırlıkları ve kalitesi aynı standardı taşımaktadır. Yeni tarihli ve eski tarihindeki Cumhuriyet altınları arasında basım tarihi haricinde hiçbir fark bulunmamaktadır.

Cumhuriyet Altınları üstündeki tarih nasıl belirlenir?

Cumhuriyet altınları üstünde bulunan tarih ve rakamlar söz mevzusu altınların hangi yılda veya Cumhuriyetin kaçıncı senesinde basıldığını gösterir. Cumhuriyet ziynet altınlarında tarih değişikliği miladi takvim yılı başında, Cumhuriyet Sikke altınlarında ise her yılın Cumhuriyet Bayramında (29 Ekim’de) yapılır.

GRAM ALTIN NEDİR?

Gram altın, 1 gram ağırlığındaki altın anlamına gelen değer miktarıdır. İstanbul Altın Rafinerisi’nde gram altın şu şekilde tanımlanmaktadır: İstanbul Altın Borsası, T.C. Darphanesi ve T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafınca kabul edilmiş 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100 gram ağırlıkta, % 99,50 (995 milyem) ve % 99,99 (999 ,9 milyem) saflıkta, çoğu zaman yatırım amaçlı kullanılan altın külçeler.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın