Gram altın üstün dereceli tazeledi

Gram altın üstün dereceli tazelediUluslararası spot piyasalarda ons altın bin 800 doların üzerine terfi etti. Gram altın ise bütün zamanların rekorunu kırarak bin 87 lirayı gördü. Uzmanlar bu yükselişi Çin’in pandemi önlemlerini gevşetmesine bağlıyor.

Bu gevşetmeyle beraber doların gerilemesiyle gram altın bin 87 lira ile rekor tazeledi. İç piyasada ise gram altın bin 83 lira, çeyrek altın bin 745 lira, yarım altın 3 bin 506 lira, tam altın 7 bin 250 liradan işlem görüyor.

Çin’in pandemi önlemlerini gevşetmesi altına üstün dereceli tazeletti

Altının haftaya rekorla başladığını belirten Kuyumcu Esnafı Günay Güneş, “Kapalıçarşı’da altın tutarları başlı başına işçilik olduğundan ara sıra burada yansıyan fiyatlara nazaran 2-3 lira daha yüksek oluyor. Altında bugün bin 87 lira bandında muamele yaptık. Altının onsundaki hareketlilik olsun doların sabit bir seyri oluşu bu sayıları bize gösterdi. Doların birazcık yukarı yönlü hareketi olsa altının gramında bin 150 liraları görebiliriz. Sene sonu için beklentimiz bin 200 lirayı görmesiydi. Dolarda hareket olsa beklenen hedefe ulaşabilirdik. Küresel olaylarda altının onsunu etkiliyor. Çin’de pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi ve buna benzer dünyadaki küresel vakalar altındaki hareketliliği hızlandırdı. Uzun vadede altın her zaman güvenli liman. Yastık altı altınları aslen rekorla birlikte bekliyorduk fakat halkın beklentisi de gram altının bin 100 – bin 200 lirayı görmesi ki, şuanda bir durağanlık söz konusu. Bu yükselişte yüklü bir geri satış görmedik” dedi.

“Altında tarih tekerrür etti”

Geçtiğimiz yılın aynı ayında altının aynı biçimde yükselişe geçtiğini belirten Güneş, “Çeyrek altın şuanda bin 745 lira, tam altın 7 bin 250 lira gram altın ise bin 83 liradan muamele görüyor. Gün içinde eskiden altında hareket olduğunda 50 kuruş, 1 lira oynama olurdu ve buna şaşırırdık. Artık gün arasında 10 liralık hareketleri görebiliyoruz. Tarih tekerrür etti diyebiliriz. Geçtiğimiz senenin aynı ayında yeniden altın yükselişe geçmişti. Bu yılda aynı şekilde aynı ayda yükselişe geçti. Bu durumda bizi şaşırttı” ifadelerini kullandı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın