Google’ın podcast arama sonuçları artık şovları doğrudan Apple Podcasts’te açabilir

Google, Google Arama’da podcast’leri ararken Apple Podcast’lerinden ve diğerlerinden akış yapmayı kolaylaştırdı. Bu yılın başlarından sonra bir özelliği kapatma Kullanıcıların doğrudan arama sonuçlarından podcast oynatmasına izin veren şirket, “kademeli olarak” bunun yerine podcast’ler hakkında bilgi ve arama sonuçları aracılığıyla diğer platformlarda dinlemek için bağlantılar sunan yeni bir tasarıma geçeceğini söyledi. Şimdi, bu değişikliğin yayıldığı söylendi.

İnsanlar iPhone veya iPad’leri aracılığıyla “çocuk podcast’leri” veya “film podcast’leri” gibi genel terimler kullanarak podcast’leri aradıklarında, Apple’ın bize söylediğine göre “Apple Podcasts’te Dinle” seçeneğini görecekler.

Şu anda özellik yalnızca ABD’deki Google Arama kullanıcıları tarafından kullanılabilir (İlk performans değerlendirildikten sonra, zaman içinde daha fazla pazarda kullanıma sunulacağını anlıyoruz.)

Görsel Kaynakları: Google Arama ekran görüntüsü

Değişiklikleri “komedi podcast’leri” (alıntılar olmadan) arayarak test ederken, arama sonuçlarının üst kısmına yakın bir yerde bir dizi popüler başlığı gösteren bir kutu bulduk. Diğerlerinin yanı sıra “stand-up komedisi” veya “TV” gibi şeyleri filtrelemek üzere olmanın yanı sıra, sonuçları Apple Podcasts, Spotify veya Google Podcasts’te bulunan podcast’lerle sınırlamak için filtre düğmelerine de dokunabilirsiniz.

Google mobil arama yoluyla test ettiğimiz iPhone’da, Google Podcasts filtre seçeneği ekranın yan tarafındaydı – ilk filtre grubu arasında değildi.

Tek bir şova dokunduktan sonra, bir açıklamayı okuyabileceğiniz ve program hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz, örneğin ne sıklıkta yayınlandığı, bir bölümün ortalama uzunluğu ve en son bölümlerin bir listesini görebileceğiniz bir ayrıntı sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada, “Şimdi Apple Podcasts’te Dinle” seçeneği mevcuttur ve dokunulduğunda, derin bir bağlantı sayesinde programı doğrudan Apple Podcasts uygulamasında başlatır.

Görünüşe göre burada tek yararlanan Apple değil, aynı işlevsellik Spotify için de mevcut. Google Podcast’lerini görmek için başka bir düğmeyi tıklamanız gerekir – daha fazla seçenek gösteren “Tüm Dinleme Seçenekleri”. (Görünüşe göre burada kendi kendini tercih etme yok!) Spotify, özelliğin bir yılı aşkın bir süredir uygulaması için yayında olduğunu söyledi.

Aşamalı kullanıma sunma göz önüne alındığında, bu değişiklik sizin için yeni olmayabilir. Genellikle bu, bazı kullanıcıların değişiklikleri diğerlerinden önce göreceği anlamına gelir. Ancak, “resmi olarak” tanıtılması yalnızca bu haftaydı.

Apple, güncellemenin, insanların çevrimiçi podcast dinlemek istemedikleri gerçeğinin kabulü olduğunu söyledi – seçtikleri uygulamayı kullanmayı tercih edecekler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın