Google’ın Firebase’i AI uzantıları alıyor, pazarını açıyor

FirebaseGoogle’ın uygulama geliştiricilere yönelik bir hizmet olarak arka uç platformu, bugün şirketin I/O geliştirici konferansında yeni özelliklerden adil payını alıyor, ancak kayan yazı güncellemesi, AI uzantıları, Google’ın PaLM API’si tarafından desteklenmektedir. Buna, Cloud Functions for Firebase’de (2. nesil) Python dili desteği, Cloud Firestore veritabanı hizmeti güncellemeleri ve daha fazlası dahildir. Ek olarak, Google artık Firebase uzantı pazarını daha fazla geliştiriciye açıyor.

Google’ın Geliştirici Ürün grubu lideri Jeanine Banks, şirketin geliştiriciler için karmaşıklığı azaltmaya odaklandığını söyledi. “Pek çok farklı teknolojiyle – özellikle birden çok cihaz için derleme yapmak istediğinizde, birden çok platformda derlemek istediğinizde – kesinlikle geliştiricilerin bunu yapmasına yardımcı olacak araçlar konusunda eksiğimiz yok. Bu nedenle, harika şeyler inşa etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmamız çok önemli” dedi. “Elbette, yapay zeka ve üretken yapay zeka ile bu, riskleri yeniden artırıyor. Geliştiricilerin ve özellikle de yalnızca yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda derin olan geliştiricileri değil, aynı zamanda günlük mühendisleri düşünmesi daha fazladır. Harika uygulamalar ve deneyimler oluşturmak için bunlardan nasıl yararlanabilirler?”

Görsel Kaynakları: Google

Google, uygulama geliştiricileri için önceden paketlenmiş çözümler olan Firebase uzantılarını ilk kez 2019’da piyasaya sürdü. Hizmet şu anda genel kullanıma sunuluyor ve Google’ın şu anda AI ile ilgili her şeye odaklandığı göz önüne alındığında, Firebase ekibinin ve onu kullanan geliştiricilerin bu uzantıları kullanması şaşırtıcı değil. platform – bu çoğunluğa da atlıyor. Buradaki yeni uzantılar arasında görüntü oluşturucular, PaLM API’sinin üzerinde sohbet botları oluşturmak için araçlar ve diğerlerinin yanı sıra bir metin özetleyici bulunmaktadır.

Geçen yıla kadar Google, API’lerini pazarda sunmak isteyen uzantı sağlayıcılarıyla doğrudan çalışıyordu. Banks, şimdi, bu projeyi daha fazla sağlayıcıya açıyor, böylece onlar da kendilerini dahil edebilsinler, dedi Banks.

“Firebase uzantılarıyla ilgili ana odak noktamız, geliştiricilerin yaratıcılığını hızlandırmak ve uygulamalarını oluşturabilmelerini sağlamaktır” diye açıkladı. “Bunu yapmalarını sağladığımızda başarılı olacaklarını, uygulamalarının başarılı olacağını ve uygulamaları başarılı oldukça muhtemelen ölçeklerini büyüteceklerini düşünüyoruz. Daha fazla bulut, daha fazla Play Hizmeti kullanacaklar, daha fazla ödeme hizmeti kullanacaklar.” Google, bu hizmetten (dolaylı olarak) bu şekilde para kazanmayı da bu şekilde planlıyor – kâr paylaşımı düzenlemesinden elde edilen gelir yoluyla değil, yalnızca daha fazla geliştiriciyi Google hizmetlerinin daha geniş ekosistemine dahil ederek.

Python’un Cloud Functions’ta desteklenen bir dil olarak eklenmesi de bu AI oyunuyla bir şekilde ilişkilidir. Sonuçta Python, çoğu AI projesi için varsayılan dildir ve Banks’ın da belirttiği gibi, bu artık AI/ML topluluğundaki geliştiricilerin kendi uzantılarını daha kolay oluşturmasına ve bunları pazarda da kullanılabilir hale getirmesine olanak tanıyacak.

Özellikle, artık genel kullanıma sunulan Cloud Functions 2. nesil, Firebase’in bu Python desteğini eklediği yerdir (genel önizlemede). Ek olarak, Cloud Functions 2. nesil artık 32 gigabayta kadar bellek sunar ve paralel olarak 1000’e kadar isteği işleyebilir.

Bu yıl Firebase’de yapılan daha küçük güncellemelerden bazıları şunlardır: Firestore’da OR sorguları için destek ve bir dizi güvenlik güncellemesinin yanı sıra Firebase Hosting’de SvelteKit, Asto ve Nuxt gibi çerçeveler için destek ve Fultter SDK güncellemeleri için destek ve WebAssemby kullanan Flutter web için Firebase Hosting desteği.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın