Google Cloud ilk kez kâr elde ediyor

Google Cloud, bulut oyununda Amazon ve Microsoft’u kovalıyor olabilir, ancak bugün elde edilen kazançlardan sonra övünecek büyük bir şeyi var. Şirket, birkaç yıl önce bulut geliri bildirmeye başladığından beri ilk kez bulut biriminden kar elde etti.

bu şirket bildirildi 2023 yılının ilk çeyreğinde 7,4 milyar $’a ulaşan bulut geliri, geçen yılın aynı dönemine göre %27,5 artışla 5,8 milyar $’a ulaştı. Ancak bu büyüme, buradaki birincil haber külçesi değil. Şirket ayrıca bir yıl önce 706 milyon dolarlık işletme geliri kaybı bildirdi. Bu yıl 191 milyon dolar kazanç bildirdi. Bulut pazarında üçüncü sırada mücadele eden bir şirket için bu çok büyük.

Yine de Google Cloud geliri bu çeyrekte %27,5 artarken, bu büyüme geçen çeyrekteki %32’den ve önceki çeyreğe göre %38’den yavaşlıyor. Şirketler bulut harcamalarına daha dikkatli baktıkça ve kıstıkça genel olarak bulut harcamaları yavaşlıyor nerede yapabilirler.

Constellation Research’ün kurucusu ve baş analisti Ray Wang, bu pazarda bu noktaya gelmek için ne kadar uzun bir zaman ufku gerektiğini gösterdiğini söylüyor. “Nisan 2008’de başlayan Google Cloud için önemli bir kilometre taşı. On beş yıl sonra, artık kârlı. Bu, yeni oyuncuların alana girmesinin ne kadar zor olduğunu ve bulutu benimsemek için kaçış hızına ulaşmak için neyin gerekli olduğunu gösteriyor,” dedi Wang TechCrunch’a

Insider Intelligence kıdemli analisti Max Willens, yavaşlayan büyümenin karlılık haberlerini yumuşattığını söylüyor. “Kâr elde eden bulut segmenti dikkate değer ve yönetimin Bulutu kârlılığa yönlendirme konusundaki titizliğinin bir kanıtı. Ancak gerçek şu ki, Google Cloud en önemli iki rakibinin gerisinde kalıyor ve büyümesi yavaşlıyor” dedi.

Google Cloud’un, kurumsal GMail, Dokümanlar, Takvim vb. içeren üretkenlik yazılım paketi Google Workspace’in yanı sıra Amazon Web Services ve Microsoft Azure ile doğrudan rekabet eden bir hizmet parçası olarak hem altyapıyı hem de platformu içerdiğini belirtmekte fayda var.

Dolayısıyla bu birleşik gelir, rakipleriyle tam olarak bir elma-elma karşılaştırması olmadığı anlamına gelir, ancak yine de, özellikle şirketin kaybettiğini bildirdiğini düşündüğünüzde, yine de önemlidir. 5.6 milyar dolar 2020’de bulut biriminde. Bu, yalnızca üç yıl içinde oldukça büyük bir geri dönüş.

Şirket, bu olumlu çeyreği bildirirken bile, 12.000 kişiyi işten çıkardı Ocak ayında. olduğunu da bildirdi 70 milyar doları geri alıyor Stokta var. Bu arada CNBC, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’nin 226 milyon $ toplam tazminat geçen sene.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın