Google, Chrome’u hem Mac hem de Android’de çok daha hızlı hale getirdiğini söylüyor

Google’ın Chrome web tarayıcısı hız kazanıyor. Bugün yayınlanan bir habere göre Google, popüler tarayıcısında birkaç gizli performans iyileştirmesi yaparak Mac ve Android’de önemli bir yeni performans kilometre taşına yol açtı. Google, toplu olarak bir dizi ayarlamanın Chrome’a ​​Apple’ın Speedometer 2.1 tarayıcı karşılaştırmasında üç ay boyunca %10’luk bir artış sağladığını söylüyor.

Şirket, değişikliklerin gelişmiş önbelleğe alma işleminden daha iyi bellek yönetimine kadar bir dizi ince ayar içerdiğini belirtiyor. Bu, gelişmiş önbelleğe alma ve daha iyi bellek yönetimi gibi şeyleri içerir. Hız iyileştirmelerinin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili teknik ayrıntılar herkesin umurunda olmasa da, çoğu kişi tarayıcılarının hızlandığını görmek ister.

Yıllar boyunca Chrome’un artan yavaşlığıyla ilgili kullanıcı şikayetlerine rağmen, Google’ın tarayıcısı, web tarayıcısı pazar payının büyük bir bölümünü almaya devam ediyor. Per Statcounter’ın Mart 2023 istatistikleriörneğin, Chrome küresel pazar payının %64,8’ini alırken, bir sonraki en yakın rakibi Safari tüm platformlarda yalnızca %19,5’tir. Yalnızca masaüstünde, Chrome’un payı daha da yüksek — %65,8, Edge için %11,12 ve ardından Safari için %10,91.

Görsel Kaynakları: Google

İçinde bir blog yazısıGoogle, yeni dönüm noktasına ulaşmak için tam olarak ne tür ince ayarlar yaptığını açıkladı.

Özellikle çok kullanılan JS `Object.prototype.toString` ve `Array.prototype.join` işlevleri için bazı hedefli optimizasyonlar bulduğunu söyledi. Ayrıca, CSS’nin InterpolableColor’ında hedeflenen iyileştirmeler uyguladı. Ayrıca şirket, “innerHTML”nin DOM’u JavaScript aracılığıyla güncellemenin yaygın bir yolu olduğunu ve bu nedenle ayrıştırma için özel hızlı yollar sunduğunu belirtti.

Diğer bir gelişme, daha verimli işaretçi sıkıştırmayı içeriyordu ve daha iyi bellek yönetimi tekniklerini içeriyor. Bu, sık gerçekleştirilen operasyonları etkileyerek daha yaygın bir performans artışına yol açar. Gönderi ayrıca, JavaScript’in “tanımsız” gibi sık erişilen nesnelerin, daha hızlı makine koduyla erişilebilecekleri bellek tabanlarının başlangıcına taşınmasından da bahsediyor.

Bu ayrıntılardan hiçbiri sizin için önemli değilse, şu olabilir: Google’ın yaptığı iyileştirmelerden en az biri, Apple tarafından geliştirilen ve Safari ve o motora dahil olacak, fazla. Bu, yalnızca Chrome kullanıcılarının değil, daha da fazla web tarayıcı kullanıcısının iyileştirmeler görebileceği anlamına gelir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın