Gemlik’te Şevval Sam coşkusu

Gemlik’te Şevval Sam coşkusu30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Mustafa Kemal Atatürk heykeline çelenk sunumuyla başladı. Resmi törene Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Garnizon Komutan V. Vet. Alb. Hasan Şimşek, siyasi parti ve sivil camia kuruluşu temsilcileri ile oldukça sayıda Gemlikli katıldı. Atatürk heykeline çelenk sunulmasının ardından konuşmalar yapılmış oldu. Tören hemen sonra İskele Meydanı’nda, Gemlik Kent Konseyi Halk Bandosu’nun gösterisi ile devam etti.

Kuvâ-yi Milliye heykeli törenle açıldı

Gemlik Belediye Meclisi’nde oy donanması ile alınan kararla, dereboyu olarak bilinen Irmak Sokak ismi Kuvâ-yi Milliye Bulvarı olarak değişmişti. Bulvarın çevreyoluna bağlandığı noktaya Kuvâ-yi Milliye heykeli yerleştirildi.

Heykel, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve yüzlerce Gemliklinin katıldığı görkemli törenle açıldı.

Heykeltraş ve Yüksek Mimar Pınar Öktem Doğan, heykelin özelliklerini açıklayan bir konferans gerçekleştirmiş oldu. Öktem Doğan şöyle konuştu:

“Hepimiz için oldukca anlamlı bir tarih olan bu gün, 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yılında, Türk ulusunun eşi benzeri görülmemiş kahramanlıklar ve fedakârlıklarla kazanılmış olduğu zaferini efsaneye dönüştürerek tarihe yazdığı destanın betimlemesi olan heykelimizin açılışında sizlerle bir arada olmaktan büyük saadet içindeyim. Bizler bu eseri izlerken, bu milletin büyük önderinden almış olduğu güçle, birlik ve bütünlük içinde eşsiz bir metanetle yükselişini ve o yükselişin peşinden elde ettiği zaferlerle gelecek nesle bıraktığı değerlerinin maden ve çamurla harmanlanarak heykelleştirebilme öyküsünü içselleştiriyoruz.”

Ardından kürsüye gelen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise heykeli hazırlayan ekibe teşekkür ederek “Bazı şeyler sıradanlaşıyor fakat ben hatırlatmaktan yorulmayacağım. Ülkemizde ve dünyada barış hâkim olacak. Bu heykel hem de Türk kadınının ne kadar kıymetli olduğunu anlatıyor. Gelecek nesli konu alıyor. Birlikteysek başarıya ulaşmış olabiliyoruz. Kuvâ-yi Milliye budur. 30 Ağustos’ta ne işe yaradığını çocuklarınıza öğretin, hatırlayın. Allah tekrar hiçbirimizi Kuvâ-yi Milliye ruhuyla ruhlanmaya muhtaç etmesin!” dedi.

Marşlar ve tezahüratlar eşliğinde heykelin açılmasının arkasından Zafer Yürüyüşü başladı. Gemlikliler ellerinde Türk bayrakları ile bando eşliğinde İskele Meydanı’na yürüdüler.

“Bölünmeyelim, beraber olalım. Güçlü olalım”

30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu, Şevval Sam konseri ile zirve yaptı. Birlik ve beraberlik ruhuna yakışır şekilde, doğudan batıya Anadolu’nun muhtelif yörelerinden türküler seslendiren Şevval Sam, hareketli sahne performansıyla alanı dolduran on binlerce Gemlikliye eğlenceli saatler yaşattı. Sam’a teşekkür çiçeğini ise eşiyle beraber sahneye gelen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan takdim etti.

Sanatçı Şevval Sam, Başkan Sertaslan’a “Bizi bu güzel kalabalıkla bir araya getirdiğiniz için teşekkür ederim” dedi. Başkan Sertaslan da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak “Gemlik’te yaşayan tüm vatandaşlarımıza diyorum ki, barış en güzel şey. 16 kez böldüler bizi, 17. Defa kurulmak zorunda kaldık. 100 sene önce bu topraklarda yaşayan bayanlar, erkekler kanlarını, gözyaşlarını döktüler. Çocuklarını, eşlerini, analarını, babalarını kaybettiler. Bölünmeyelim, hep beraber olalım, güçlü olalım, söz mü! Tek temennimiz bu” şeklinde konuştu.
Yaklaşık iki saat devam eden program boyunca alanı dolduran on binlerce Gemlikli bayram coşkusuyla doyasıya eğlendiler.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın