FTC’nin şimdiye kadarki en büyük Amazon antitröst davasını sonuçlandırdığı bildiriliyor

Amazon’un korktuğu an FTC Başkanı Lina Khan atandığında yakında gelebilir: Bloomberg raporları ajansın teknoloji devine karşı açtığı en önemli antitröst davasında son rötuşları yaptığını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde dava açabileceğini söyledi.

Bloomberg tarafından görüntülenen belgelere ve tanıdık kaynaklara göre, yaklaşmakta olan dava, Amazon’un “Amazon Lojistik” gibi belirli “isteğe bağlı” hizmetleri kullanmayan tüccarları sistematik olarak dezavantajlı duruma düşürdüğünü iddia edecek. FTC, Amazon’un tekel gücü gibi bir şeye sahip olduğu bir pazarı kötü niyetli bir şekilde manipüle ettiğini gösterebilirse, şirketin parçalanması veya yeniden yapılandırılması gerektiği anlamına gelebilir.

Ancak bunu yapmak kolay değil: Amazon, esasen, tüketiciler doğrudan etkilenmezse, bir tekel gibi görünen, yürüyen ve konuşan bir şeyin bile tekel olmadığı doktrini altında büyüdü. Khan, kendisini yükselen bir yıldız ve potansiyel olarak benzer şekilde yükselen bir teknoloji endüstrisi için en büyük tehdit olarak işaretleyen kapsamlı bir hukuk inceleme makalesinde bu doktrine meydan okudu.

Ancak bu, tekelin Amazon’un başlıca örneği olduğu başka biçimlerde ortaya çıkabileceği iddiasının şimdiye kadarki en büyük sınavı olacaktır. Rakiplerin fiyatını düşürmek ve yerini almak için ağ etkilerini ve sınırsız parayı kullanmanın yeni ve tehlikeli bir piyasa kontrolü biçimi olduğunu emsal olarak ortaya koyabilseydi, bu düzenlemede tektonik bir değişiklik olurdu.

FTC, geçen ay boyunca Amazon’u üç ayrı ve ilgisiz sorun için çoktan ele aldı. Amazon iddiaları çözdü Ring marka kapı zilleri müşterileri gözetlemeye izin verdi ve o çocuk veri gizliliği yasalarını “ihmal etmişti” Alexa ile; üçüncü bir dava geçen hafta getirildi çevrimiçi perakendeciyi aldatıcı uygulamalarla suçlamak abonelik hizmetleriyle ilgili.

Hedefin, Ağustos ayında FTC’deki bazı lojistik sorunlar ortaya çıkmadan önce başvuruda bulunmak olduğu bildiriliyor, bu nedenle davayı düzene sokmak ve kapıdan çıkarmak son birkaç aydır odak noktası oldu. Davanın birkaç yıldır üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Amazon’da var daha önce önerilen Khan’ın bunları sık sık eleştirmesinin, “şirketin antitröst savunmalarını artık açık fikirlilikle değerlendiremeyeceği” anlamına geldiğini söylüyor. Khan’ın bir davada belirleyici faktör olduğu bir durumdan kaçınmak için dikkatli davranması gerekse de, bu itiraz hak ettiği şekilde değerlendirilmiştir.

Yorum için hem Amazon hem de FTC ile iletişime geçtim ve onlardan haber alırsam durumu güncelleyeceğim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın