FTC’nin, ChatGPT’nin neden olduğu ‘itibar zararı’ nedeniyle OpenAI’yi araştırdığı bildiriliyor

rent a car 34

FTC’nin, şirketin amiral gemisi ChatGPT konuşma yapay zekasının insanlar hakkında “yanlış, yanıltıcı, aşağılayıcı veya zararlı” ifadeler verip vermediği konusunda OpenAI araştırmasının en azından keşif aşamasında olduğu bildiriliyor. Bunun ani bir baskıya yol açması pek olası görünmüyor, ancak FTC’nin yapay zeka endüstrisini olası ihlallere karşı uyarmaktan fazlasını yaptığını gösteriyor.

Washington Post haberi ilk olarak bildirdi., aşağılamayla ilgili şikayetler hakkında bilgi isteyen OpenAI’ye gönderilen 20 sayfalık bir mektuba erişime atıfta bulunarak. FTC, soruşturmalarının kamuya açık olmadığını belirterek yorum yapmaktan kaçındı.

Şubat ayında, düzenleyici kurum yeni bir Teknoloji Ofisi duyurdu teknoloji sektörü “yılan yağı”nı ele geçirmek için ve bundan kısa bir süre sonra AI etrafında iddialarda bulunan şirketleri uyardı başkalarıyla aynı hakikat gerekliliklerine tabi olduklarını. “AI iddialarınızı kontrol altında tutun” diye yazdılar – yoksa FTC yapacak.

Posta tarafından bildirilen mektup, ajansın AI’nın birçok biçiminden herhangi birini ilk kez üstlenişi olmasa da, dünyanın bu alandaki tartışmasız lideri OpenAI’nin kendisini haklı çıkarmaya hazır olması gerektiğini duyuruyor gibi görünüyor.

Bu tür bir soruşturma birdenbire ortaya çıkmaz – FTC etrafına bakıp “Bu şüpheli görünüyor” demez. Genellikle bir dava ya da resmi bir şikayet dikkatlerine sunulur ve burada açıklanan uygulamalar, düzenlemelerin göz ardı edildiğini ima eder. Örneğin, bir kişi, haplar onları hasta ettiği için bir ek şirkete dava açabilir ve FTC, şirketin yan etkiler hakkında yalan söylediğine dair kanıtlar olduğu için bunun arkasında bir soruşturma başlatır.

bu durumda olma ihtimali yüksek bunun gibi bir davaAvustralyalı bir belediye başkanının OpenAI’ye ChatGPT’nin diğer şeylerin yanı sıra rüşvetle suçlandığını ve hapis cezasına çarptırıldığını söylediği şikayeti. (Bu konu devam ediyor ve elbette yargı yetkisi yanlış, ancak neredeyse kesinlikle buna benzer daha çok şey var.)

Bu tür şeyleri yayınlamak, FTC’nin OpenAI’ye yazdığı mevcut mektupta belirtildiği gibi, iftira veya iftira veya basitçe “itibar zedelenmesi” anlamına gelebilir. Söz konusu olan neredeyse kesinlikle ChatGPT’dir çünkü OpenAI portföyünde böyle bir şey yapabilen gerçekten halka açık tek üründür — GPT-4 ve diğer API’ler, dikkate alınamayacak kadar çok (ve çok yeni) kilitlenmiştir.

Bu bir smaç sayılmaz: Tek başına teknik yönler, bunun yayınlama veya konuşma veya hatta özel bir iletişim dışında herhangi bir şey olup olmadığı konusunda şüphe uyandırır – bunların hepsinin kanıtlanması gerekir.

Ancak bir şirketten açıklamasını istemek de çılgınca bir şey değil. Hata yapmak bir şeydir, insanlar hakkında sistematik ve algılanamayacak şekilde büyük ölçeklerde ayrıntılar icat etmek ve bu konuda hiçbir şey söylememek başka bir şeydir. Microsoft Word’ün yazım denetleyicisi ara sıra insanların adlarının önüne “suçlu hükümlü” kelimesini eklerse, bir kargaşa çıkacağına inansanız iyi edersiniz.

FTC, son zamanlarda Meta ve Microsoft’a yönelik birleşme karşıtı çabaları şeklinde birkaç yüksek profilli yenilgiye uğramış olsa da, teknoloji şirketlerini de çiviledi. Gizlilik sorunları ve hatta yapay zekaya bitişik ihlaller.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın