Forcite, Skully’nin çarçur ettiği akıllı kask başarısını arıyor

rent a car 34

Skully nereye? bu indiegogo sevgilim Bir akıllı kask şirketinin yüzde 20’si 2014’te her türlü sözü verdi ve hatta piyasaya çıkma yolunda kaybolmadan önce ilk destekçilere birkaç kapak gönderdi. kaybolmak yersiz yutturmaca ve yerine getirilmeyen vaatler bulutunun içine.

Yaklaşık on yıl sonra, Forcite adlı başka bir şirket, aynı vaatlerin birçoğunu geri verdi: görsel ve işitsel istemlerle entegre navigasyon sağlayabilen, güvenlik cihazından çok dijital yol arkadaşı olan akıllı bir kask.

Ancak Forcite, çirkin kitle fonlaması kısmını atlıyor ve bunun yerine doğrudan distribütörlerle çalışıyor. Şirket şimdiden binlerce MK1S akıllı kask gönderdi ve evet, teknolojisi gerçekten işe yarıyor.

Ancak bu, motosiklet güvenliğinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini umduğu bir platform yaratmaya çalışan bu Avustralyalı girişim için yolculuğun sadece başlangıcı.

Bir çarpışmadan ilham aldı

Akıllı kask kurucu ortaklarını zorlayın

Forcite’ın kurucu ortakları Alfred Boyadgis ve Julian Chow. Resim kredisi: Zorla

Forcite, on yıl önce kuruldu ve başlangıçta Amerikan futbolcuları için kask içi kameralar gibi çeşitli giyilebilir teknolojilerle uğraştı. CEO ve kurucu ortak Alfred Boyadgis’e göre akıllı kasklara geçiş 2019’da başladı.

Boyadgis yakın tarihli bir röportajda, “Bir motosiklet kazası geçirdim ve sadece pasif güvenlik veya darbe ile ilgili olmayan, yolda ileride ne olacağını tahmin edebilecek ve böylece kararı değiştirebilecek bir teknoloji yaratmak istedim” dedi.

GoPro çılgınlığından da ilham aldı. Boyadgis, “Herkes kaskının ön tarafında bu aksiyon kameralarını, yan tarafında com-set’leri kullanmaya başladı” dedi. “Bunlar kaskın dönüş hızını artırıyor.”

Bir çarpışmada, kask üzerindeki daha fazla dönüş hızı, içindeki beyne daha büyük kuvvetler aktarılması anlamına gelebilir. Her şeyi kaskın kabuğu içinde tutun ve bu kuvvet azalır.

Forcite’ın şirket içi ekibi, tasarım fikirlerini yinelemeye başladı, ancak kısa süre sonra kalabalığın bilgeliğine döndü.

Boyadgis, “8.000 kişilik bir grup, çevrimiçi bir test pilotu kulübü oluşturduk – bu bir Facebook sayfasındaydı,” dedi. “Bu sürücüleri bir araya getirdik ve kullandıkları teknoloji hakkında konuşmaya başladık. Araç içi kameraları nasıl kullandıklarını, com setlerini nasıl kullandıklarına dair sevmedikleri şeyleri, sesi nasıl kullandıklarını bilirsiniz. Ve sonra, bilgileri etkili bir şekilde nasıl alıyorlar gibi olan bu yeni düzen?

Motosiklet sürmek, araba kullanmaktan çok daha fazla konsantrasyon gerektirir. Bir anlık dikkat dağınıklığı ölümcül olabilir ve bu nedenle kaskın kullanıcı arayüzünün minimum düzeyde olması gerekiyordu.

Forcite ekibi, Skully AR-1’de bulunan türden bir artırılmış gerçeklik görüntüsünü dahil etme konusundaki ilk fikirleri nihayetinde karıştırdı.

Somunlar ve civatalar

Akıllı kask uygulamasını zorla

Görsel Kaynakları: zorla

En basit haliyle MK1S, kulakların üzerine yerleştirilmiş hoparlörler de dahil olmak üzere entegre Bluetooth ses bağlantısına sahip bir kasktır. Bu, sürücülerin telefondan kablosuz olarak aramaları cevaplayabileceği, müzik dinleyebileceği veya kaska sağlanan navigasyon talimatlarını alabileceği anlamına gelir.

Artık birçok üretici, entegre Bluetooth işlevine sahip kasklar satmaktadır. MK1S’deki yenilik, kaskın içinde çene çubuğunun üzerindeki bir dizi RGB LED’dir. Bunlar yukarı doğru parlıyor ve sürücüye akıllı telefon uygulaması tarafından yönlendirilen basit görsel ipuçları sağlıyor. Örneğin, soldan sağa yeşil bir tarama sağa dönüş yapmak anlamına gelir. İçeri doğru turuncu bir tarama, ileride bir kaza olduğu anlamına gelir. Hızlı bir şekilde yanıp sönen kırmızı, kameranın etkinleştirildiği anlamına gelir.

Bu 1080p kamera çeneye yerleştirilmiştir ve olayları otomatik olarak kaydetmek için kullanılabilir. Ayrıca, bir microSD kartta saklanan vurgulamalar için manuel olarak da değiştirilebilir. Ayrı bir kablosuz kumanda, bisikletin gidonlarına takılır ve sürücünün baş parmağıyla basarak kamera, telefon ve navigasyon arasında geçiş yapmasına olanak tanır. Şimdilik, kaska bisiklet sürerken komut vermenin tek yolu bu.

Şarj edilebilir, seramik pil de dahil olmak üzere elektronik parçalar kaskın kabuğunun içindeyken, sürücünün kafasını fiilen koruyan çok önemli köpükten ödün vermiyorlar. Bu tasarım, yalnızca çeşitli uluslararası kask sertifikalarında mümkün olan maksimum güvenlik ve performansı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeniden kullanım unsuruna da izin verir. Kask bir çarpışmada veya başka bir şekilde hasar görürse, elektronik parçalar yenisiyle taşınabilir.

Bu, uzun vadede bazıları için maliyetleri azaltabilir. Bununla birlikte, ön maliyet önemlidir.

Yeni bir Forcite MK1S, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.099 dolara mal oluyor. Bu, Shoei ve Arai gibi önde gelen üreticiler – Boyadgis ve yardımcısının ortak olmaya çalıştığı üreticiler tarafından yapılan üst düzey bir kask için yaklaşık 600 ila 800 ABD Doları tutarındadır.

“Aslında pek çok üreticiye bir tane yapmak isteyip istemediklerini sorduk ve hepsi ‘Hayır, motosiklet kasklarında yaptığımız marjlardan çok memnunuz’ dediler.” söz konusu.

Tahmini beklentiler

MK1S’nin işlevselliğinin çoğu, verilerini şimdilik İşte Teknolojiler. Geliştiriciler, kullanmak için uygulamayı elden geçiriyor harita kutusu (bir Forcite temsilcisine göre “daha pürüzsüz, daha parlak bir deneyim” sunduğu söyleniyor). Forcite uygulaması navigasyon sağlar ve enkaz, çarpışma ve hatta polis uyarıları verir; bunlar sürücüye sesli komutlar ve LED şerit aracılığıyla iletilir.

İlginç bir şekilde, bu kask içi uyarılar, sürücü aktif olarak navigasyon yapmasa bile çalışır.

Forcite’ın kıdemli geliştirme müdürü Tom Larcher, “Size paralel bir yolda veya mevcut grafik ağınızdan ayrı bir yolda olan bir şeyi değil, gerçekçi bir rotada yaklaşan bir şeyi size sağlamaya çalışabilir,” dedi.

Larcher’a göre bu sadece başlangıç. “Özellikle tehlikeli bir virajı tahmin etmek harika bir şey” dedi ve uygulamanın yakında yol koşulları, tarihi olaylar ve hatta motosikletin mevcut hızı gibi faktörlere bakacağını ve ardından belirli bir yol bölümü tehlikeliyse sürücüleri uyaracağını belirtti. .

Larcher, röportajımız sırasında anın en sıcak moda kelimesini başarıyla ileterek, “Tahmini yapay zeka, şeylerin bu yönü için kullanılacaktır,” dedi.

Nihai entegrasyon

akıllı kaskı zorla

Görsel Kaynakları: zorla

Uzun vadeli hedef, yalnızca kask ve akıllı telefonu değil, aynı zamanda bisikletin kendisini de entegre etmektir. Şu anda, çoğu motosiklet, gerçek zamanlı olarak yüzlerce veri noktası toplayan Ethernet omurgalarına sahip, yazılım tanımlı modern bir arabanın dönen veri fabrikasına kıyasla ham, basit makinelerdir.

Boyadgis’e göre motosikletler yakında oraya varacak.

“Bisikletlerde kesinlikle daha fazla sensör var” dedi. “Gelişmiş farkındalık sistemleri kesinlikle tüm endüstride ortak bir şey haline gelecek. O standartlaştırılmış arayüz olmak istiyoruz.”

Forcite, bu tür bağlantı için kablosuz aksesuarlar için kullanılan tipik Bluetooth arabirimlerinden daha güvenilir yeni bir protokol tanımlamaya çalışıyor. Ancak standartlar, yalnızca onları destekleyenler kadar faydalıdır.

Şimdilik Forcite temsilcileri, hangi üreticilerin bu fikre katıldığını açıklamayı reddetti ve yalnızca “daha derin entegrasyon” için iki markayla ortaklık kurduklarını söyledi.

Forcite, “enkaz ve diğer yol kullanıcıları gibi tehlikeleri önceden tespit etmek ve önlemek ve sürücüleri uyararak kaçınma eylemi yapabilmeleri için yeni nesil bir akıllı kask ve algılama sistemi geliştirmek” için Harley-Davidson Australia ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Motosiklet dünyasında HD’den daha önemli olamaz.

CEO Boyadgis, bu teknolojiyi en erken 2026 yılına kadar motosikletlerde göremeyeceğimizi söylüyor ve gerekli protokolleri önümüzdeki yıl en kısa sürede Forcite’ın kasklarına entegre etmeyi umuyor.

“Yapmaya çalıştığımız şey, hem Japon hem de İtalyan birkaç üreticiden, sattıkları bir şey olmadan bisikletleriyle eşleştirmek için izin almanın bir yolunu bulmak” dedi.

Yeni nesil çanlar ve ıslıklar

Gelecekteki diğer ilerlemeler, “Hey, Forcite: bölgemde Ducati kullanan tanıdığım ilk dört kişiyle iletişime geç ve ardından kullanan bir rota oluştur” gibi komutları işleyebilen bir kask içi sesli asistan da dahil olmak üzere yaşam tarzına daha fazla odaklanacak. bu tarz bisiklet, böylece hepimiz öğle yemeği için bir Meksika restoranında buluşuruz.

Boyadgis, kaskın bisiklette gerçek bir ortak haline geldiği bu “ortak sürüş deneyimini” önümüzdeki iki yıl içinde hayata geçirmek istiyor.

Forcite’ın fiziksel teklifleri de gelişecek; kruvazörler için retro tarz bir kask, gezici kalabalık için açılır bir model ve siperlikli macera tarzı bir kask gibi farklı sürüş türleri için optimize edilmiş yeni modeller dahil.

Piyasalar ve para

Oraya ulaşmak için şirketin fon toplaması gerekecek. Forcite, genişlemeyi ABD dağıtımına yönlendirmek için Aralık ayında 6,6 milyon Avustralya Doları tutarında finansman sağladı. Şirket, gelecekteki kask tasarımlarının yanı sıra tüm bu uygulama geliştirmeleri için gerekli araştırma ve geliştirmeyi finanse edecek sermayeyi artırmak için şimdi bir B Serisi sermaye turuna geçiyor.

Forcite, özellikle ABD pazarına odaklanıyor ve gelecek yıl 10.000’den fazla birim sevk etmeyi planlıyor. Marka şimdiden 5.000 adet sevk etti, kabaca 3.000 tanesi şirketin ana Avustralya pazarına gidiyor.

Ancak Boyadgis, potansiyelin çok daha yükseğe çıkmak olduğunu söylüyor: “Amerika Birleşik Devletleri genelinde Arai veya Shoei gibi bir markayı ele alalım; 50.000 adetten fazla satıyorlar. Yani, varmak istediğimiz yer orası.”

Ancak soru, Forcite’ın daha yüksek teknolojili, yüksek fiyatlı kapaklarının, tanıdık, saygın markaların basit, rahat, nispeten uygun fiyatlı kasklarıyla aynı kitleye hitap edip etmeyeceğidir.

Çoğu kişi için motosiklet, otomobil sürmenin karmaşıklığının ve klostrofobisinin reddidir.

Boyadgis bile kendi günlük Forcite deneyimini araç kamerası olarak kullanıp navigasyon için kullanmayarak basitleştirdi. “Arka planda bağlı, ancak yalnızca polis ve hız kamerası uyarısı alıyorum – hız yaptığımdan falan değil. Ancak, bir virajdan falan dönüyorsam ve yavaşlamam gerekiyorsa bunlar oldukça faydalı şeyler. Yani, gerçekten onu ne kadar kullanmak istediğinize bağlı, değil mi?

Forcite’ın yerleşik markalara meydan okuyabileceği veya geleneksel motosikletçileri daha fazla para harcamaya ikna edip edemeyeceği henüz belli değil. Ancak, Forcite’ın doğru yolda olduğuna dair erken işaretler var. Başarısız Skully AR-1 ürünüyle ilgili heyecan, daha akıllı bir kask için iştah olduğunu gösterdi. Ve açlık hala bozulmamış gibi görünüyor; Forcite’ın gönderileri Skully’ninkini şimdiden geride bıraktı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın