First Republic hisseleri, haber beslemelerinin devreye girebileceği üzerine %40 indirimli

First Republic Bank’ın hisseleri Cuma günü yaklaşık %50 düşerek sorunlu banka üzerindeki baskıyı artırdı ve artan piyasa güveni sıkıntılarını artırdı.

ET öğlen itibariyle, hisse Cuma günü bir noktada 3 $’a kadar düştükten sonra Perşembe günkü 6.19 $’lık kapanışından %40 düşerek 3.72 $’dan işlem görüyordu. Silicon Valley Bank’ın Mart başındaki çöküşünden önce, First Republic Bank’ın hisseleri 115 dolardan işlem görüyordu, bu nedenle mevcut fiyat büyük bir düşüşü temsil ediyor. Ayrıca 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 171.09$’ın oldukça altında işlem görüyor.

Sonra teknoloji dostu Silicon Valley Bank’ın başarısızlığı, ilgili müşterilere sahip diğer bankaların da benzer bir kadere maruz kalıp kalmayacağı açık bir soruydu. SVB içe kapanmakla meşgulken, First Republic Bank’ın da benzer bir mevduat kaçışı görebileceği ve bu durumun kendi başarısızlığına yol açabileceği endişesi yükseldi.

Bu endişeler, bankanın ardından bu hafta hız kazandı. ilk çeyrek karını açıkladımevduat tabanının ne ölçüde daraldığını ortaya koyuyor.

First Republic, kazanç raporunda geçen yılı (kriz öncesi bir rakam) 176,4 milyar dolarlık mevduatla kapattığını paylaştı. Bu rakam, ilk çeyreğin sonunda sadece 104,5 milyon dolara düştü. Ancak bu rakama, diğer bankalardan alınan 30 milyar dolar değerindeki mevduat da dahildi ve bu da finans kuruluşundan müşteri sermayesinin kaçışını bir şekilde köreltiyordu.

Hafta başındaki o rapordan bu yana birçok şey oldu.

Reuters bildirildi Cuma günü, Amerikan hükümetinden yetkililer, “sorunlu borç veren için bir cankurtaran halatı oluşturmak” umuduyla sektör katılımcılarıyla birlikte çalışıyordu. Daha sonra, CNBC bildirdi endüstri liderliğindeki bir cankurtaran halatı için iyimserliğin solmakta olduğu ve “Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun onu tasfiye altına alma olasılığının” daha yüksek olduğu.

Bu, banka veya müşterileri için pek iyi değil. SVB’nin varilde olduğu süre boyunca ABD hükümeti tüm mevduatlarının güvenli ve erişilebilir olmasını sağlarken, bunun yeni fiili politika olduğuna veya First Republic müşterilerinin benzer korumalardan yararlanacağına dair henüz net bir gösterge yok.

Kendinize, zorlu cankurtaran görüşmeleri, olası hükümet müdahalesi ve çeyrek milyon doların üzerindeki hesap bakiyeleri için belirsiz korumalar göz önüne alındığında, bankanın herhangi bir müşterisinin neden First Republic’te para tutmayı seçtiğini soruyorsanız, cevap muhtemelen alışkanlık. Buna karşılık, mevduat kaçışını hızlandırmak, SVB’de gördüğümüz gibi durumu yalnızca daha da kötüleştirecektir.

Bir banka mahkumu olmak istemem ama bu kaz oldukça pişmiş görünüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın