Facebook Donald Trump’ın yasağını kaldırmak için acele etmeyecek

Facebook Donald Trump’ın yasağını kaldırmak için acele etmeyecekEski Amerika Başkanı Donald Trump, ABD’de 2021’in başlarında yaşanmış olan Kongre baskınının arkasından nerede ise bütün toplumsal medya platformlarında yasaklanmıştı. Twitter gibi platformlarda bu yasağın ömür boyu sürmesi beklenirken, Meta çatısı altındaki Facebook ve Instagram benzer biçimde servislerde durumun tekrar değerlendirileceği söyleniyordu. Politico’da yer edinen bir habere göre, Facebook Donald Trump hakkındaki yasak kararını yine değerlendirme konusunda fazlaca telaşlı davranmayacak.

Politico’ya konuşan Meta’nın küresel işlerden görevli başkanı Nick Clegg, Trump’ın hesapları ile alakalı bir karar vermek için 7 Ocak 2023’e kadar bekleyeceklerini ve Trump’ın tekrar ABD başkanlığına aday olma tutkusunun bu durumu etkilemeyeceğini belirtti.

Donald Trump’ın yeniden ABD başkanlığı için yarışacağına dair haberler bu hafta itibarıyla artmış durumda. Eski başkanın kasım ayında gerçekleşecek Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinden ilkin adaylığını duyurması bekleniyor. Adaylığın 7 Ocak 2023’ten ilkin duyurulması Facebook’un siyasi bir aktörün sesini engellemesi anlamına geliyor.

Buna karşın, Facebook Donald Trump için belirlediği ilk değerlendirme tarihinden vazgeçmeme mevzusunda kesin görünüyor. Twitter benzer biçimde platformların katı tutumunu göz önüne alınca Facebook’un tercihine gelecek tepkilerin de azalabileceği söylenebilir. Bu noktada Trump’ın Truth Social isminde bir sosyal ağ kurduğunu hatırlatmakta da yarar var.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın