FAA, Starship’in çevresel etkilerini tam olarak değerlendiremedi, dava iddia ediyor

Savunuculuk gruplarından oluşan bir koalisyon, SpaceX’in güneydoğu Teksas’taki fırlatma planlarının çevresel değerlendirmesini ele alması nedeniyle ABD Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) dava açtı.

FAA, geçen yaz SpaceX’in Starship fırlatma programına, şirketin çevredeki çevresel etkileri azaltmak için bir dizi önlem alması şartıyla yeşil ışık yaktı. Ancak dava, bu analizin ve gerektirdiği hafifletici önlemlerin, tekrarlanan Starship lansmanlarının tam etkilerini dengelemek veya hatta tam olarak anlamak için yeterli olmadığını söylüyor.

FAA, Starship’i havada bir patlamayla sonuçlanan 20 Nisan uçuş testiyle ilgili soruşturma süresince askıya alırken, dava mahkemeden SpaceX’in roketi uçurmak için verdiği fırlatma lisansının tam bir çevresel değerlendirme tamamlanana kadar tamamen iptal edilmesini istiyor.

SpaceX’in güneydoğu Teksas’taki geniş fırlatma ve roket geliştirme sahası olan Starbase, her ikisi de hassas kuş ve diğer hayvan popülasyonlarına ev sahipliği yapan Brazos Adası Eyalet Parkı ve Boca Chica Eyalet Parkı’nın yakınındadır. Takım elbise, fırlatma sahasının hemen bitişiğindeki Aşağı Rio Grande Vadisi Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı’nın “Kuzey Amerika’daki biyolojik olarak en çeşitli bölgelerden biri” olduğunu söylüyor. Bu siteler, cılıbıt cılıbıt, iribaşlı deniz kaplumbağaları ve ocelotlar gibi federal olarak korunan türlere ev sahipliği yapmaktadır.

Şikayet, özellikle Starship’in havada patlaması gibi “anomalileri” test etmeyi amaçlıyor. 20 Nisan test uçuşu. Roketin devasa beton fırlatma rampasında önemli hasara neden olan bu test, çevredeki park alanına ve sahile yüzlerce dönüme yayılan enkaz üretti. Yakındaki Port Isabel kasabasının, fırlatmadan fırlatılan kirli bir kumla kaplı olduğu bildirildi.

Grup, anormalliklerin etkilerinin FAA’nın analizi tarafından yeterince dikkate alınmadığını iddia ediyor. FAA’nın, SpaceX’in bir anormalliğin meydana gelme riskini azaltmak için statik yangın testleri gibi önlemler almasını da gerektirmediğini söylüyorlar.

FAA başlangıçta Starship fırlatma programı hakkında bir çevresel etki beyanı (EIS) yürütmeyi planladı, daha sonra bunu “Programatik Çevresel Değerlendirme” olarak adlandırılan şeye ölçeklendirmeyi seçti – tam bir EIS olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir analiz türü gerekli. Avukatlar bunun yerine “önemli ölçüde daha az kapsamlı bir analiz” yapmayı seçmenin “SpaceX’in tercihine dayandığını” savundu.

Geçen yaz yayınlanan bir karardaFAA nihayetinde, SpaceX bir dizi hafifletici önlem uyguladığı sürece bir EIS’nin gerekli olmadığına karar verdi.

Şikayette, bir ÇBS yürütmemenin, ajansların izinleri ve diğer büyük eylemleri vermeden önce çevresel etkileri gözden geçirmesini gerektiren federal mevzuatın önemli bir parçası olan Ulusal Çevre Politikası Yasasını ihlal ettiği belirtiliyor.

Davacılar arasında Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, American Bird Conservancy, Surfrider Foundation, Save RGV ve Carrizo/Comecrudo yerli kabilesini temsil eden bir kuruluş yer alıyor.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi Kıdemli Avukatı Jared Margolis TechCrunch’a, Washington DC devre yasası uyarınca grupların FAA’nın SpaceX’e fırlatma lisansı vermesine kadar dava açamayacağını söyledi. “DC bölgesinde, son izin belgesi verilene kadar dava açamazsınız” dedi.

Bu hafta sonu Twitter Spaces’ta SpaceX CEO’su Elon Musk, “bildiğimiz kadarıyla, çevreye farkında olduğumuz anlamlı bir zarar verilmedi” dedi.

Şikayetin tamamını buradan okuyun.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın