Evde enerji değerlendirme girişimi Enter, Almanya ve ötesine genişlemek için A Serisini 19,4 milyon avro artırdı

Büyük ölçüde yaşlarından dolayı, Avrupa’daki evlerin ısıtılması çok zor olabilir. Çoğu, enerji tüketimiyle ilgili bilginin bugün olduğu gibi mevcut olmadığı bir dönem için inşa edildi. Enerjinin daha pahalı hale gelmesi ve enerji güvenliğinin jeopolitik bir mesele olarak artmasıyla, bu soruna bakan teknoloji girişimleri çoğalıyor. İhtiyaç duyulan şey, tüketicilerin evlerinin ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğu, bunu nasıl yönetecekleri ve en önemlisi ihtiyaç duyulan değişiklikleri nasıl finanse edecekleri sorunuyla ilgilenmeleri için basit bir yol.

Bunun New York’tan bir örneği, Mühürlü, ev iklimlendirme ve elektrifikasyon projeleri tasarlayan, yöneten ve finanse eden bir iklim teknolojisi şirketi. O da son zamanlarda satın alınmış enerji tasarrufu hizmetlerini beslemek için sensör girişimi InfiSense.

Almanya’da benzer bir girişim “Girmek” (eski adıyla Baupal) şimdi 19,4 milyon Euro’luk A Serisi finansman turu topladı. Turda VC firmaları Coatue, Foundamental, Target Global, A/O Proptech ve Partech vardı.

Ev sahipleri dijital bir anketi tamamlar, ardından binalarının enerji durumu hakkında bir değerlendirme ve giderlerini nasıl azaltacaklarına dair öneriler alır. Ayrıca yenilemeler için uygun sübvansiyon uygulamalarını da ele alır.

Enter’ın kurucu ortağı ve genel müdürü Justus Menten, geleneksel enerji değerlendirmelerinin çok yavaş olduğunu söylüyor: “Şu anda Almanya’da her yıl yaklaşık 200.000 mülk yenileniyor. Ancak iklim hedeflerimize ulaşmak için bir milyondan fazla olması gerekiyor. Günümüzün sertifikalı enerji verimliliği danışmanları bu hedefe geleneksel yöntemlerle ulaşamazlar. Yeni danışmanların eğitimi şimdiden tüm hızıyla devam ediyor olsa da, Almanya’da yeterli kapasitenin mevcut olması birkaç yıl alacaktır. Enter’ın devreye girdiği yer burasıdır” dedi.

Enter, ev sahiplerinin yüzde 75’inin enerji açısından verimli yenilemeleri karşılayamayacaklarından endişe duyduklarını, dolayısıyla bunun neden hizmetin bir parçası olarak sunulduğunu iddia ediyor.

VC’lerin yanı sıra Enter’ın aralarında Oliver Merkel, McMakler’in kurucu ortakları Hanno Heintzenberg ve Lukas Pieczonka, vergi düzeltme COO’su Dr Daniel Kreter, Medwing’in kurucusu Johannes Roggendorf ve DST Global’in kurucu ortağı Tom Stafford’un da bulunduğu iş melekleri ve danışmanları da var.

Kurucu Ortak ve Genel Müdür Max Schroeren bir telefon görüşmesi sırasında bana şunları söyledi: “Sonunda 250 veri noktasına ulaştık ve yalnızca sekiz ila dokuz soru sormamız gerekiyor. Bu da bize evin gerçek enerji tasarrufu potansiyeli hakkında %90 doğruluk sağlıyor. Ardından, verileri doğrulamak ve daha fazla veri noktası eklemek için kendi enerji danışmanlarımızla bir saha ziyareti yaparız. Sonuç olarak, ev sahibi binanın dijital bir ikizine sahip oluyor ve evin nasıl iyileştirileceğini daha iyi anlıyor.”

Coatue Genel Ortağı ve Avrupa Özel Yatırımları Başkanı Sarah Cannon şunları söyledi: “Avrupa’da enerji egemenliğine geçiş hızlanırken, tüketiciler bu geçişi yönlendirmek için somut çözümlere ihtiyaç duyuyor. Enter’ın benzersiz ev enerji zekası platformu, tüketicilere enerji ayak izleri üzerinde doğrudan kontrol ve evdeki enerji verimliliğini iyileştirerek iklim etkisini azaltan etkili adımlar sağlıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın