Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 9,1 ile 25 yılın en yükseğinde

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 9,1 ile 25 yılın en yükseğindeEuro Bölgesi’nde enflasyon, verilerin toplandığı son 25 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro Bölgesi’nde, ağustosta senelik enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 9,1’e ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ağustos ayına ait senelik enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Verilere bakılırsa, Euro Bölgesi’nde temmuzda yüzde 8,9 olan senelik enflasyon, ağustosta yüzde 9,1’e yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ağustos ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 38,3 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 10,6 ile besin, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 5 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 3,8 ile hizmetler izledi.

Ülkelere göre  enflasyon oranları

Enflasyon, ağustos ayında Almanya’da yüzde 8,8, İtalya’da yüzde 9, İspanya’da yüzde 10,3, Belçika’da yüzde 10,5, Yunanistan’da yüzde 11,1, Slovenya’da yüzde 11,5, Slovakya’da yüzde 13,3, Hollanda’da yüzde 13,6, Letonya’da yüzde 20,8, Litvanya’da yüzde 21,1 ve Estonya’da yüzde 25,2 seviyesinde ölçüldü.

Böylece, Euro Bölgesi’nde ağustos ayında enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi’nde ağustos ayı enflasyon oranının yüzde 9 olmasıydı. Açıklanan veriler piyasa beklentilerini aştı.

Geçen aylarda da doruk yapan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üstünde seyrediyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın