Ankara’da okul servis ücretlerine zamAnkara’da okul servis ücretleri yüzde 30 artırıldı. Servis ücretleri 0-3 kilometre için senelik 5 bin 96 lira, 3-6 kilometre için 5 bin 616 lira, 6-10 kilometre için 6 bin 494 lira, 10-15 kilometre için 7 bin 553 lira olacak. 15 kilometreyi aşan her kilometre için senelik ilave 150 lira, klavuz personel için aylık 200 lira ek ücret alınacak. Yıl içinde sıvıyakıt fiyatlarndaki artış miktarı tarifeye yansıtılacak.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, AA muhabirine, okul servis ücretlerine ilişik malumat verdi.

2022-2023 öğrenim öğretim yılı okul servis tutarları azami hadlerini gösterir ücret tarifesinin Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini belirten Elmadağlı, yükselen maliyetler nedeniyle fiyatlarda yüzde 30’luk artışa gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Elmadağlı, personel servis fiyatlarında da aynı miktarda artışa gidildiğini bildirdi.

Tuncay Elmadağlı’nın verdiği bilgiye gore, servis ücretleri Ankara’da yıllık 0-3 kilometre için 5 bin 96 lira, 3-6 kilometre için 5 bin 616 lira, 6-10 kilometre için 6 bin 494 lira, 10-15 kilometre için 7 bin 553 lira olacak. 15 kilometreyi aşan her kilometre için yıllık ilave 150 lira alınacak.

Ücretler gidiş ve dönüşü kapsıyor. Okul öncesi, ilk ve ortaokullarda rehber personel giderlerine katkı olarak araçta taşınan her öğrenci için aylık azami 200 lira tarifeye ek ücret istek edilecek.

Salgın rahatsızlık sebebiyle kapasite sınırlamalarında, sıvıyakıt fiyat artışında ek ücret alınacak

Öte yandan, okullarda uygulanan etüt programlarına katılan öğrencilerin okul giriş ve çıkış saatleri haricinde meydana getirilen geliş veya dönüş saatleri için ek olarak nakliyat tutarının dörtte bir oranında ücret alınacak.

Salgın rahatsızlık gibi mücbir sebeplerden dolayı okul yada vasıta kapasitelerinde sınırlama uygulandığında tarifeye ek olarak taşıma ücretinin yüzde 25’i kadar ek ücret uygulanacak.

Yıl arasında sıvıyakıt fiyatları arttığı takdirde artış miktarı tarifeye yansıtılacak.

Okul taşıma ücretleri senelik peşin ödenebileceği benzer biçimde 9 eşit taksite de bölünebilecek. Yıllık peşin ödemelerde yüzde 10 tenzilat uygulanacak.

İzmir’de servis ücretlerinin bu hafta belli olması öngörülüyor

İzmir için okul servis ücretlerinin de bu hafta içinde netleşmesi umut ediliyor.

İzmir Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Erdem Mert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesine, nisan ayı tarifelerine göre eylül ayından geçerli olmak üzere yüzde 25’lik zam talebini ilettiklerini belirterek, bu hafta mevzunun netlik kazanmasını umduklarını söyledi.

Servis hizmetinin maliyetlerinin oldukça arttığını, amortisman giderleri olan aracın bakım ve onarım masraflarında, personel giderlerinde, vasıta fiyatlarında, vergi giderlerinde nisan ayına göre artışlar olduğunu anlatım eden Mert, “Yüzde 25’lik zam oranını esnafın sürdürülebilir bir hizmet vermek amacıyla istiyoruz.” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın