Emeklilerden ‘promosyon’ çağrısı: Karmaşaya dönüştü

Emeklilerden ‘promosyon’ çağrısı: Karmaşaya dönüştüTürkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün, “Promosyonu, emekli için bir sıkıntı yumağı olmaktan çıkarıp yüzleri güldürecek ve bütçesine küçük de olsa katkı sağlayacak bir düzeye çekmek gerekmektedir.” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere ödenen banka promosyonunun tam bir karmaşaya dönüştüğünü belirterek, bankaların emeklilere fazlaca düşük rakamlar teklif ettiğini, promosyonun konuşulduğu masada emeklileri temsilen kendilerinin de yer almaları icap ettiğini bildirdi.

Ergün, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, emeklilere, aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini ilk kez TÜED’in gündeme getirdiğini söyledi.

Emeklilerin de çalışanlar gibi banka promosyonu hakkından yararlanmaları için yaklaşık 10 sene süresince yasal mücadele verdiklerini vurgulayan Ergün, bunun 2015’te başarıyla sonuçlandığını kaydetti.

– “Kamu bankalarının promosyon miktarı kifayetsiz”

Bugüne kadar emeklilerin TÜED’in mücadelesi ve girişimleri yardımıyla muhtelif bankalardan değişik miktarlarda promosyon aldığını belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Bugün geldiğimiz noktada özellikle amme bankalarının yetersiz kalan ödemeleri ile karşı karşıya kaldık. Özel bankalarla görüşmelerimiz neticesinde emeklilere banka promosyonunu 8-9 bin lira seviyesine yükseltmeyi başardık ama amme bankalarının promosyon rakamını hala 750 lira civarında tutması büyük bir haksızlık.

Anadolu’nun birçok ilçesinde hususi bankaların şubeleri olmadığı için emeklilerimiz kamu bankalarından aylık almak zorunda kalıp, yüksek promosyon imkanından yararlanamıyor. Emeklilerimiz, banka promosyonu konusundaki kompleks ve standartsızlıktan rahatsız. Bankalar emeklilerimize fazlaca düşük rakamlar öneri ediyor. Emeklinin promosyonunun konuşulmuş olduğu masada emeklileri temsilen biz de olmalıyız.”

– “Emeklileri mecbur bırakan zorunluluklar kaldırılmalı”

Ergün, aylıklarını başka bankalara taşımak isteyen emeklilerin daha yüksek promosyon alabilme girişimlerinin bankalara olan kredi yada kredi kartı borçları sebebiyle engellendiğine dikkati çekerek, şunları söylemiş oldu:

“Emeklilerimiz düşük promosyon rakamlarına mecbur bırakılmaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği istek edip kazandığımız promosyon hakkımızın, yine Anayasa’mızın eşitlik kuralı gereği çalışanların aldıkları seviyelere yükseltilmesini en doğru ve adil hal şekli olarak görmekteyiz. Promosyonu, emekli için bir sıkıntı yumağı olmaktan çıkarıp yüzleri güldürecek ve bütçesine küçük de olsa katkı sağlayacak bir düzeye çekmek gerekmektedir. Emeklileri bankalara zorunlu bırakan zorunluluklar da kaldırılmalıdır.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın