Elon Musk Neuralink’in rakibine yatırım yapmak istiyor

Elon Musk Neuralink’in rakibine yatırım yapmak istiyorElon Musk, 2016’dan bu yana Neuralink isimli şirketiyle insan vücuduna yerleştirilebilir bir beyin-makine arayüzü geliştirmek için çalışıyor. Bu çalışmalarda kaydedilen mesafe, Pong oyununda imleçi test eden bir makak maymunuyla gösterilmişti. Projenin insanlar üstündeki testleri henüz başlamış değil.

Reuters’ın haberine nazaran, Neuralink’in çalışmalarını hızlandırmak isteyen Musk bu doğrultuda Synchron isimli bir rakip şirkete yatırım yapmanın peşinde. Musk’ın bir iş donanması mi yoksa bir finansal yatırım mı önerdiği belirsizliğini koruyor. Taraflardan da hemen hemen mevzuyla alakalı bir bilgi verilmiş değil.

Reuters’in haberinde hemen hemen taraflar içinde kesin bir anlaşmanın olmadığı da belirtiliyor. Synchron’un henüz kararını vermediği ifade edilirken; Musk’ın Neuralink kadrosunun yavaş ilerlemesinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdikten sonrasında Synchron CEO’suyla temasa geçmiş olduğu söyleniyor.

Neuralink 2020’de insan deneyleri için izin başvurusunda bulunmayı hedefliyordu. Şirket bu senenin ocak ayında klinik kontrol direktörü aramaya başlamıştı. Henüz bu arayışını tamamlamayan Neuralink, insanlı testler için de lüzumlu onayı almış değil.

Elon Musk geçmişte de Neuralink’in rakibiyle i·lişki kurmuş. Reuters’in haberine nazaran, Musk 2020’de benzer bir alanda faaliyet yayınlayan Paradromics isimli şirketle görüşmeler yaptı. Ancak bu görüşmelerden bir netice çıkmadı.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın