Ekmek zammı açıklaması

Ekmek zammı açıklamasıTürkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Merkezinde meydana gelen görüşmede Federasyon Başkanı Halil Balcı, başta İstanbul olmak suretiyle birtakım illerde ekmek fiyatının 7.5 TL olacağına dair çıkan iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda kamuoyunda gündeme gelen ‘ekmeğin zamlanacağı’ iddialarına yönelik tepki yayınlayan Balcı, “Kendisinin fırıncı olmadığı, ekmek imalatçısı esnafını hiç bir halde temsil etmeyen 30 tane üye yapan adına da ekmek işverenleri sendikası unvanı koyup İstanbul da 3 bin tane çalışan işletmemiz varken bu mesleği icra etmeyen kişiyi kınıyoruz, doğru bulmuyoruz. Aynı Kişi Türk milletimize hakaret etmiş olduğu benzer biçimde yanlış ifadeler kullanarak gerçekle bağdaşmayan açıklamalarda bulunmuştur. Türk milletimizin yılda 210 kg ekmek tükettiğini söylüyor halbuki ki bizim insanımız yılda 81kg ekmek tüketiyor, şu demek oluyor ki günde 224 g ekmek tüketiyor bu da normal olan tüketimdir” diye konuştu.

“Ekmek aralık ayında 7.5 TL olacak açıklaması tamamen reel dışıdır”

Asılsız açıklamalarda bulunan kişiler hakkındaki lüzumlu hukuki süreç içine girileceği bilgisini kaydeden Halil Balcı, “Ekmek aralık ayında 7.5 TL olacak açıklaması tamamen gerçek dışıdır. Bu kişilerin fiyat istek etme yetkisi de yoktur. Türkiye genelinde bir açıklama yapılacaksa; Türkiye Odalar ve Borsalar birliği tarafınca yapılan izahat ve bizim üst kuruluşumuz olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu genel başkanının yapılacağı açıklamalar dikkate alınmalı ve doğru bir şekilde vatandaşa duyurulmalıdır. Bunun dışındaki açıklamalar doğruyu yansıtmamaktadır. Biz bu kişiyle ilgili Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk, bu tür yetkisiz kişilerin ekmek konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirmemesi konusunda RTÜK Başkanı ile görüştük. Bugün de yazımızla müracaat edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“En yetkili ağız olarak ifade ediyorum ki; Aralık ayında ekmeği azami 5 TL’den tüketeceğiz”

Önümüzdeki Aralık-Ocak ayı içerisinde zam yapılmayacağını belirten Balcı, ekmeğin aktüel fiyatına ait açıklamalarda bulunarak, “Ekmek fiyatı mevzusunda 7.5 TL benzer biçimde bir rakam aralık ve ocak ayında gündemimizde değil. İlgili bakanlıklarımızın yaptığı destekleme, gerekli emek harcama neticesinde en makul seviyede tuttuğumuzu ve bundan sonrasında da tutmaya çalışacağımızı belirtiyorum. En yetkili ağız olarak ifade ediyorum ki; Aralık ayında ekmeği azami 5 TL’den tüketeceğiz, ocak ayında da bu biçimde devam edeceğini düşünüyorum. Yakın gelecekte ekmeğin 7.5 TL olması gündemimizde değil” ifadelerine yer verdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın