Dünyanın en büyük ikinci beyazperde zinciri için batkı endişesi hisseleri düşürdü

Dünyanın en büyük ikinci beyazperde zinciri için batkı endişesi hisseleri düşürdüDünyanın en büyük ikinci beyaz perde zinciri Cineworld’ün batkı etmek suretiyle olduğuna dair endişelerin artmasıyla Cineworld’ün hisseleri cuma günü %50’tan fazla düştü.

BBC’nin haberine göre İngiltere’deki Picturehouse zincirinin de sahibi olan şirket 5 milyar dolarlık borcun altında savaşım ediyor. Diğer beyazperde zincirleri gibi Cineworld de salgından oldukça etkilendi.

Cineworld kısa süre ilkin Covid sonrası müşteri seviyelerinin beklenenden düşük olduğu yönünde bir açıklama yapmış oldu.

Wall Street Journal ise Cineworld’ün batkı başvurusunda bulunmaya hazırlandığını ve bunun hisse fiyatının düşmesine niçin olduğu iddiasını duyurdu.

BBC’nin haberine gore Cineworld, son olarak Bond filmi Top Gun: Maverick ve Thor: Love And Thunder benzer biçimde gişe rekorları kıran filmlerin Covid kısıtlamalarından sonra izleyicileri salonlara çekmesini ummuştu. Ancak bu haftanın başlarında meydana getirilen bir açıklamada, talebin salonların açıldığı Nisan 2021’den bu yana kademeli olarak iyileşmesine rağmen yeniden de beklentilerin altında kaldığı açıklandı.

Sıkıntının ise sınırı olan film listesinden kaynaklandığı vurgulandı.

Cineworld 10 ülkede etkinlik gösteriyor, 28 binden fazla kişiyi istihdam ediyor

BBC’ye konuşan Hargreaves Lansdown’da kıdemli yatırım ve pazar analisti Susannah Streeter, Cineworld’ün “çok önemli borçlarını geri ödemeye destek olmak için yeterince sinemaseveri geri çekmeyi başaramadığını” söylemiş oldu. Streeter, “Önce casusların, sonra süper kahramanların, peşinden cenk pilotlarının” ümit olduğunu sadece bu filmlerin de gidişatı bilakis çevirmek için yetmediğini belirtti.

Cineworld’de eski bir direktör olan Peter Williams ise beyazperde bilet fiyatlarının “oldukça düşük” olduğunu düşündüğünü söyledi. Williams, Cineworld’ün büyük bir tekrar yapılanmayla karşı karşıya kalması olası olsa da, bunun “uygulanabilir bir iş” olarak ortaya çıkacağına inanıyor. Çünkü, “Bu büyük bir iş ve insanlar hala dışarı çıkıp beyazperdeye gitmek istiyor” diyor.

Sinema endüstrisi, pek çok beyazperde salonunun uzun zaman kapalı kalmış olduğu pandemi sürecinin en kötü etkilenen sektörlerden biriydi.

ZORLUK NE?

Steven McIntosh ise BBC’ye yaptığı analizde Jurassic World Dominion, Top Gun: Maverick, Doctor Strange, Elvis ve Minions: The Rise of Gru gibi Covid sonrası seyirciyi salonlara çeken yapımlara atıfta bulunuyor. Ancak Cineworld’ün sahibinin, bunun hala sektörü ayakta tutacak yeterlilikte olmadığını, Hollywood’un pandemi öncesi bir yaz için tipik olandan daha azca filme imza attığını söylüyor.

Bu yılki toplam gişe kazancı, 2019’daki aynı döneme gore %32 düştü.

McIntosh’a bakılırsa film sayısı da tek faktör değil. Çünkü, akış hizmetleri de sinemalar için uzun süreden beri bir tehdit ve içerik savaşı daha da agresif hale gelmiş durumda.

Ve sinemalar, izleyiciyi salona çekmek için daha çok mücadele etmek zorunda.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın