"Dünyanın en başarılı üç ülkesinden biriyiz”

”Dünyanın en başarılı üç ülkesinden biriyiz”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turunun son durağı olan Hırvatistan’da temaslarını sürdürüyor. Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’nda mühim açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözlerime, 6 senelik bir aranın arkasından Zagreb’de sizlerle tekrar beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum. Bu buluşmamızın, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. Yılını kutladığımız bir dönemde gerçekleşmesinden ayrıca sevinç duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Milanovic başta olmak suretiyle, tüm Hırvat makamlarına teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu düzenleyen DEİK’i ve Hırvat muhataplarını da ek olarak tebrik ediyorum” dedi.

“Türkiye ve Hırvatistan, yöresel konumları ve ekonomileri itibarıyla ortak ülkelerdir”

Bu sabah Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ayrıntılarıyla ele aldık. Aldığımız kararların ülkelerimiz arasındaki dostluk ve iş birliğini daha ileri taşıyacağına inanıyorum. Bugünkü istişarelerin bize hatırlattığı husus şudur: Türkiye ve Hırvatistan, bölgesel konumları ve ekonomileri itibarıyla ortak ülkelerdir. Son yıllarda ekonomik ve ticari iş birliğimizde yakaladığımız ivme bu konuda umut vericidir” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl hedefimizi rahatça aşacağımıza inanıyorum”

Hırvatistan’a bir önceki ziyareti gerçekleştirdikleri 2016 yılından bugüne ticaret kütlesinin yaklaşık 2 buçuk katına çıktığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 sonucunda 387 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2021 sonucunda 900 milyon dolara ulaştı. O ziyaretim esnasında belirlemiş olduğumuz 5 yılda 1 milyar dolara yetişme hedefinde istila nedeniyle küçük bir sapma oldu. Ancak bu yıl hedefimizi kolaylıkla aşacağımıza inanıyorum. 2022’nin ilk sekiz ayı itibarıyla 760 milyon doları geçmiş durumdayız. Şimdi yeni hedefimizi kısa vadede 2 milyar dolar olarak belirledik. Orta ve uzun vadede ise 5 milyar dolara ulaşmamızın önünde hiçbir mani görmüyorum” dedi.

“İş formunun ikili ticari, ekonomik ilişkilerimizdeki güçlü ivmeyi artırmasını temenni ediyorum”

Hırvatistan ile yatırım alanında iş birliğinin de giderek geliştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Firmalarımızın enerji, inşaat, altyapı, turizm ve bankacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlerde stratejik işlere imza atıyor. İş formunun ikili ticari, ekonomik ilişkilerimizdeki güçlü ivmeyi artırmasını ve yeni iş donanması imkanlarına vesile olmasını diliyorum. Devlet yöneticileri olarak hepimiz, iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmakla görevliyiz. Sizlere de iş dünyası olarak ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunma rolü düşüyor. Türkiye ve Hırvatistan arasındaki ekonomik ilişkilerin ve dostluk bağlarının pekiştirilmesi için, her birinizin samimi çaba göstereceğine şahsım ve dostlarım inanıyoruz. Ticari dış ilişkiler faaliyetleriyle Türkiye’nin girişimci vizyonunu yurt dışına taşıyan DEİK’e ve Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Hırvatistan, Avrupa pazarlarına yakınlık benzer biçimde ilave avantajlara da sahip”

Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının gezim, yenilenebilir enerji ve bankacılık sektörlerindeki yatırımlarının 200 milyon euroya ulaştığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üçüncü ülkelerden gelen yatırımlarla birlikte bu rakamın aslına bakarsanız oldukca daha yüksek ölçüde olduğu biliyoruz. Önümüzde fazlaca daha geniş bir iş birliği ve tecim alanı mevcuttur. Enerji, altyapı, dijitalleşme, gezim, ziraat, sulama ve hayvancılık başta olmak suretiyle geniş bir yelpazede iş birliğimizi geliştirebiliriz. Avrupa Birliği fonlarının sağlayacağı ivme ile enerji, altyapı ve dijitalleşme yatırımlarının Hırvatistan’da artması bekleniyor. Türkiye, bu alandaki imkanlarını Hırvat dostlarıyla paylaşmaya hazırdır. Ayrıca, KOBİ’ler konusunda atılacak ortak adımların, yeni iş birliklerinin önünü açacağı kanaatindeyim. Potansiyel iş donanması alanları arasında tarım, hayvancılık ve sulama projeleri de var. Verimli toprakları, gelişmiş ulaşım altyapısı, zengin yenilenebilir enerji kaynakları ve yetişmiş iş gücü olan Hırvatistan, Avrupa pazarlarına yakınlık benzer biçimde ilave avantajlara da haiz. Türkiye ile Hırvatistan’ın gerçekleştirecekleri kapsamlı ekonomik ve ticari iş birliklerinin, ülkelerimizin yanı sıra bölgenin gelişmesine de katkı yapacağına inanıyorum” dedi.

“Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar Türk ekonomisinin enerjisini gösterdi”

“Türk yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü, bilhassa 2003 yılından bu yana iş hacmini giderek artırıyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yurt dışı müteahhitlik sektörümüz, bugüne kadar toplam 460 milyar dolar değerinde 11 bin 300 proje üstlendi. Firmalarımız dünyanın dört bir köşesinde son aşama başarı göstermiş projelere imza atarak mahalli istihdamı da sağlıyor. Gerek Hırvatistan’ın altyapı ve zelzele sonrası yeniden yapılandırma faaliyetlerinde gerek üçüncü ülkelerdeki projelerde firmalarımızın beraber çalışabilir. Hırvat yetkililerden, Türk firmaları ve iş adamlarına, yatırım ortamının iyileştirilmesi, bürokrasinin azaltılması ve teşvik politikalarının geliştirilmesi şeklinde konularda kolaylık göstermelerini beklediğimizi anlatım etmek istiyorum. Korona virüs salgını sürecinde yaşananlar Türk ekonomisinin gücünü, dayanıklılığını ve son 20 yılda katettiği mesafeyi açıkça göstermiştir. Küresel ekonominin yüzde 3,4 küçüldüğü 2020 senesinde hepimiz yüzde 1,8’lik büyüme payı yakaladık. Dünya ekonomisi ciddi daralma riskiyle yüzleşirken, 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7,5 ikinci çeyreğinde 7,6 oranında gelişme kaydettik. İhracatımız bu ay itibariyle yıllık bazda 250 milyar doların üstüne çıktı. 2003-2021 döneminde 240 milyar dolardan fazla direkt uluslararası yatırım çekmeyi başardık” benzer biçimde konuştu.

“Muharip İnsansız Uçak Sistemimizle dünyanın 1 numarası haline getirmeyi hedefliyoruz”

“Sadece geçtiğimiz yıl ülkemize 14 milyar dolar değerinde ilave direkt uluslararası yatırım geldi” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 16 yılda Orta ve Doğu Avrupa’da en fazlaca uluslararası doğrudan yatırım alan ikinci ülkeyiz. İnsansız Hava Araçları teknolojilerinde geleceği okuyarak attığımız adım sayesinde bugün bu alanda dünyanın en başarı göstermiş üç ülkesinden biriyiz. Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracımızın da katılmasıyla bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu, Muharip İnsansız Uçak Sistemimizle dünyanın 1 numarası haline getirmeyi hedefliyoruz. Tüm bunlar, Türk ekonomisinin gücünün ve Türkiye’ye duyulan güvenin en somut işaretleridir. Bunun yanında Türkiye, iş kurma ve iş yapma fırsatları bakımından son aşama cazip bir mevzuata ve uygulamaya sahiptir. Türk Hava Yolları vasıtasıyla, İstanbul üzerinden dünyanın 340’tan fazla destinasyonuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Küresel uçuşların kesişme noktasına dönüşen İstanbul Havalimanı, 2021’de ağırladığı yolcu sayısıyla Avrupa’nın 2. Havalimanı hâline geldi” dedi.

“Hırvat iş adamlarına her türlü kolaylığı sağladık ve sağlamaya hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turkish Cargo 2022 yılının Haziran ayı verilerine bakılırsa kargo pazarında dünyanın en büyük 4. Hava kargo taşıyıcısı oldu. Ülkemiz dinamik nüfusumuz, geniş pazar imkanlarımız ve yatırımcı dostu mevzuatımızla Hırvat iş adamlarına çok büyük fırsatlar sunuyor. Ülkelerimiz arasındaki bilhassa bu dayanışma, inanıyorum ki her iki ülkeyi de kazan kazan esasına bakılırsa fazlaca daha güçlü bir hedefe ulaştıracaktır. Daha önceki ziyaretlerimde de belirttiğim gibi, Hırvat iş adamlarına her türlü kolaylığı sağladık ve sağlamaya hazırız. Görüşmelerimizde aynı iradenin Hırvat makamlarında da olduğuna şahitlik ettim. Bugünkü iş forumunun, ülkelerimiz arasındaki dostluğun pekiştirilmesine, karşılıklı yatırımların ve ticaretin daha da artırılmasına vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın