Donald Trump’ın sosyal ağı Truth Social Google Play Store’a kabul edilmiyor

Donald Trump’ın sosyal ağı Truth Social Google Play Store’a kabul edilmiyor



Eski Amerika Başkanı Donald Trump’ın toplumsal ağı Truth Social Google Play Store’a kabul edilmiyor. Google, Truth Social’ın fizyolojik tehdit ve şiddete teşvik eden içerikleri engelleme mevzusundaki politikalarına uygun olmadığı iddiasıyla platformun Android uygulamasını Play Store’a kabul etmiyor.

Bu durum Android telefon sahiplerinin Truth Social uygulamasını cihazlarına indirmesini zorlaştırıyor. Truth Social’ın CEO’su David Nunes, Google için “tekel” ifadesini kullanmıştı. Truth Social şubat ayında gösterim hayatına başlamasıyla birlikte Apple’ın tatbik mağazası App Store’da yerini alsa da, platformun çıkış periyodu bazı sorunlarla baltalanmıştı.

Ancak platformun Android uygulaması Android’in ana tatbik mağazası Google Play Store’a gelmemişti. David Nunes bir müddet ilkin yaptığı açıklamada bu konudaki kararın tamamen Google’ın elinde olduğunu belirtmişti. Google ise Truth Social’ın kurallara uyması gerektiği gibi bir karşılık vermişti.

Google tarafınca konuyla alakalı olarak BBC’ye gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “19 Ağustos’ta Truth Social’ı standart politikalarındaki ihlâller konusunda uyardık. Kullanıcılar tarafınca sağlanan içeriklerin moderasyonu mevzusunda etken sistemlere sahip olmak bir uygulamanın Google Play’de yer alabilmesine yönelik koşullarımızdan biri.”

Google, sorunların çözülmesi için Truth Social’a danışmanlık teklifi sunulduğunun da altını çizdi. Truth Social’dan mevzuyla alakalı bir izahat gelmedi.

Truth Social Google Play Store’a giremezken, genel hatlarıyla da kurucusunun hedeflerinden uzak görünüyor. Eski Amerika Başkanı ve kadrosu tarafından “serbest ifade platformu” olarak tanımlanan Truth Social, eleştirmenler tarafınca “yanlış malumat ve nefret söyleminin yayıldığı bir alan” olarak değerlendiriliyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın