Diyarbakır’da değerli taşlara kıymetli dokunuş

Diyarbakır’da değerli taşlara kıymetli dokunuşYer altı kaynaklarıyla zengin olan Türkiye’de yarı kıymetli taşlara ilgi artmaya devam ediyor. Ülke genelinde en çok yarı değerli taşa sahip olan Diyarbakır’da Ergani ilçesinde Yeşil Kalsedon, Çermik ve Ergani ilçelerinde Agat, yine Ergani ve Çüngüş ilçelerinde Opal şeklinde yarı kıymetli süs taşları çıkarılmakta ve kente bunları işleyecek atölye bulunmadığından kaynaklı İl Milli Eğitim Müdürlüğü kolları sıvadı.

Öte yandan Diyarbakır’da, Gemoloji “süs taşı bilimi” alanında mesleki eğitim sağlayan bir öğrenim kurumu da bulunmamasıyla ülkede bulunan oldukca sayıda ve varlıklı içerikteki süs taşı ve kıymetli taşlar ham olarak ihraç edilmekte olup mühim bir katma değer fırsatını kaçırmaktaydı. Bu açığı kapatmak adına önayak olması açısından, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, topluluğun dezavantajlı kesimlerinin mesleki öğrenim alarak istihdamının sağlanması açısından, Yarı Değerli Taş atölyesini Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesinde Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde açılışı yapılmış oldu.

“Dezavantajlı kadınların istihdamına büyük katkı sunacak”

Böylece 2015 yılında hiçbir meslek sahibi olmayan terör mağduru kadınların istihdamını desteklemek için SODES Projesi çerçevesinde açılan kuyumculuk atölyesi bu yıl yeni bir halka eklenerek atölyede tahsil alacak dezavantajlı bayanların ustalık belgesi alarak meslek sahibi olacakları alan oluşturuldu. Böylece sektörde iş imkanı bulacak veya kendi iş yerlerini açabilecekleri fırsatı bulan kadınlar taşları işleyerek yeniden hayat buldurttu.

“Katma değer sağlayacak ve ülke geneli üretimi teşvik edecek”

Yarı Değerli Taş atölyesi yardımıyla bölgede çıkarılan yarı değerli taşlar kolye, yüzük, bilezik gibi pahada ağır birçok süs eşyasında kullanılarak kente ve ülkeye katma değer sağlayacak ve üretimi teşvik edileceğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, ülke genelinde taşları ham olarak alıp işlediklerini vurguladı.
Küçükali, “Atölyemizde 20 kadın bu işi öğrenmek için çalışıyor, 3’de usta öğreticimiz mevcut. Atölyemiz Türkiye’deki en ayrıntılı taş işleme atölyesi. Diyarbakır’ımızda yarı kıymetli taşlarda keşfedilmemiş bir hazine. Farklı farklı çok zengin kaynaklara haiz. Biz burada hem kaynakların işlenerek ekonomiye kazandırılması bununla birlikte kadınların istihdam dahil etmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Özer’in talimatlarıyla ve destekleriyle bu atölyeyi açtık. Sadece Diyarbakır’da çıkan kıymetli taşlat değil diğer gölgelerden de çıkan değerli taşları da ham şekilde alarak işleyip ekonomiye kazandırılıyor. Hedefimiz inşallah Türkiye’de mü cevreler ihraççılarıyla bir proje yaparak dünyadaki tüm yarı Diyarbakır’da işleyerek yurt dışı piyasasına satmayı hedefliyoruz. Ama esas önemi dezavantajlı kadınlara istihdam sağlayacak” dedi.

“Kadın eli değince daha da güzel oldu”

Taş kesimi ve tasarımı kursiyer Feray Akbaş, taşlara hanım eli değince daha güzel olduğunu altını çizdi. Akbaş, “Değişik taşlar görmek ve çıkartmak çok güzel, iyi ki gelmişim. Bu konuda ilerlemek istiyorum, kısa bir müddette birçok şey öğrendik fakat devamı gelecek. Terapi gibi oluyor olumlu eve gidiyorum ve çok keyifli. Takı tasavvur olarak yüzük, kolye, küpe, tarihi mekanları üstüne işleyerek güzel şeyler çıkıyor. Kadın eli değince daha da güzel oldu. Burası için oldukca iyi oldu il milli eğitim müdürüne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın