Depremde yaşadıkları korku dolu anları anlattılar: ‘Artık bittik’ dedim 

Depremde yaşadıkları korku dolu anları anlattılar: ‘Artık bittik’ dedim Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki, 10 ili etkileyen iki depremin ardından, Doğu Karadeniz’de halk depremzedeler için seferber oldu. Evlerin yanı sıra oteller de zelzele bölgelerinden tahliye edilen depremzedelere kapılarını açıyor. Kahramanmaraş’ta uykuda yakalandıkları depremde hasar gören evlerinden sağ kurtulan 6’sı çocuk 13 şahıs, Gümüşhane’de yerleştirildikleri 5 yıldızlı otelde, yaşadıkları korku dolu günleri unutmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş’ta depreme 9 katlı apartmanın 6’ncı katında yakalanan 2 çocuk annesi Asuman Çanga, “Yatak beni atınca uyandım ve depremi hissettim. Oğlumu alıp, kızımın yanına koştum. Çocuklarımın ellerini tutup, Kelime-i şahadet getirdik. Son anımızı, teslim olmayı beklemeye başladık. O anda sarsıntı durdu. Durunca komşularımız kapımızı çaldı. Bize yardımcı oldular ve hep beraber sokağa indik. Sokağa indiğimizde herkesin arabalara binip gittiğini gördük. Eşim yanımda olmadığı için kendimi çok yalnız hissettim. Bizim evlerimiz yıkılmadı ama o anda üzerime döküntüler geldi. Sağ olsun otel bizlere kapılarını bizlere aile sıcaklığını yaşattılar. Bunun için onlara minnettarım” dedi.

‘HER ŞEY BURAYA KADARMIŞ’ DEDİM

Hacı Bayram Veli Mahallesinde ağır hasar alan 4 katlı apartmandan çıkarak kendisini sokağa atan Gülnaz Çanga da, “Sarsıntının bizi yataktan atmasıyla uyandık. Çocuklarımı toplayıp yanıma aldım. Sarsıntı durmuyordu; ben artık bittik dedim. Çocuklarıma şehadet getirmelerini söyledim. İçimden her şey buraya kadarmış dedim. Sarsıntı durduğu an çocuklarımı aldım ve dışarı çıktım. Her şey yerle bir oldu, elimizden bir şey gelmiyor. Düşündükçe bile oldukca fena oluyorum. Sabaha kadar yağmurun altında bekledik. Sarsıntı devam ediyordu. O gece sabah olmadı. Orada kalanlar çok zor durumda. Kuzenlerim enkaz altında. Dayımın vefat haberini yeni aldım. Elimizden hiçbir şey gelmiyor.  Çocuklarımızın hayatını kurtarmak için çıktık” diye konuştu.

KAPILARIMIZ SONUNA KADAR AÇIK

Otel sahibi Zekai Araz, zelzele anından itibaren bölgeye besin desteği sağladığını belirterek, tüm depremzedelere otelinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi, “Allah düşmanımızın başına böyle bir durum vermesin. Biz elimizden geleni meydana getirmeye çalışıyoruz. Deprem medyana geldiği gün itibariyle temel gereksinimleri araçlarla bölgeye yolladık. Şimdi ise Gümüşhane’ye gelen depremzede vatandaşlarımızı otelimizde konuk ediyoruz. Kapılarımız sonuna kadar aleni. Memleketimize gelen bütün depremzede vatandaşlarımızı ağırlamaktan özsevi duyarız” dedi. (DHA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın